Views: 25
Je známe, že farebná energia môže preniknúť do organizmu a spôsobiť fyziologické zmeny v bunkách. Medicína využíva túto vlastnosť na liečbu, odtiaľ názov tejto metódy – color therapy, teda liečba farbami. Samozrejme, je nemožné úplne nahradiť medikamentóznu liečbu farebnou terapiou. Ale liečba akoukoľvek farbou prispieva k vyrovnaniu alebo znásobeniu vitálnej energie človeka, keď sa duša, telo a myseľ dostanú do harmonického stavu.
- Zelená farba svojimi vibráciami priaznivo pôsobí na zdravie, ovplyvňuje najmä stav mysle. Pôsobí na oči, kosti, svaly a šľachy, lieči priedušky a nervový systém, hormóny a enzýmy.
- Toto je farba prírody, hôr a údolí, stepí a lúk, miest, kde odpočíva telo i duša. Iba v prírode je všetko, čo nás obklopuje, harmonicky prepojené a táto harmónia oslobodzuje, uvoľňuje, pomáha obnoviť silu po nervóznej a tvrdej práci.
- Ide o liečivú farbu najširšieho spektra, stabilizuje krvný tlak, zlepšuje funkciu pečene, zmierňuje bolesti hlavy, no žltá farba, vyžarujúca slnečné lúče, uvoľňuje napätie, posilňuje nervový systém.
- Táto farba nielen upokojuje nervový systém a zmierňuje nervozitu, ale tiež reguluje prácu srdca a obnovuje jeho rytmus. Vizuálne rozširuje priestor, preto sa zelená používa pri liečbe klaustrofóbie – strachu z uzavretého priestoru.
- Je to farba napomáhajúca láske a celistvosti, farba vyvážených vzťahov, pomáha zbaviť sa negatívnych myšlienok, pocitov, oslobodzuje od nadmernej emocionality.
- Zelená farba prispieva ku koncentrácii myšlienok, nájdeniu správneho riešenia, preto ju treba použiť pri návrhu kancelárií.
- Vyznačuje sa praktickosťou, inšpiruje ľudí k štedrosti, prináša do sveta pohodlie a pokoj.
- Farba harmónie sa získa zmiešaním modrej a žltej, žltá predstavuje jasnosť a modrá predstavuje múdrosť. Odborníci sa domnievajú, že väčšina ľudských chorôb je negatívnym obrazom minulosti a zelená farba pomáha sa ich zbaviť.
- Zelená farba z pohľadu chromoterapie nielen upokojuje telo, ale ho aj osviežuje. Má antimikrobiálne a antiseptické vlastnosti, má posilňujúci účinok na svaly a tkanivá, priaznivo pôsobí na oči, stimuluje hypofýzu, uvoľňuje priedušky a zároveň upokojuje nervový systém pri všetkých chronických ochoreniach. Ale modrá farba nesie inhibičné vlastnosti, znižuje akúkoľvek aktivitu, akoby uspávala človeka.
Na východe v staroveku považovali mudrci zelenú farbu podľa jej vibrácií za najsilnejšiu farbu schopnú ovplyvniť duchovnú energiu človeka. Je to najjemnejšia farba z celej studenej škály, do ktorej patrí, ale vôbec nespomaľuje životné procesy človeka, ale iba upokojuje.
Každý vie, že zelená sa získava zmiešaním dvoch farieb: žltej a modrej. Ako svojho času napísal Goethe vo svojom pojednaní „Učenie farieb“, že vzrušujúcu energiu žltej farby obmedzuje opačná energia modrej. Tieto dve energie modrej a žltej sú akoby zachované vo vnútri zelenej farby.
Preto je energia zelenej farby, s najväčšou pravdepodobnosťou nie kinetická, ktorá smeruje von, ale potenciálna. Zelená je farbou vnútornej energie, ktorá v sebe vytvára zvláštne napätie a ktorá sa vyznačuje statikou a pokojom. To je pravdepodobne dôvod, prečo sa naše oči, duša a srdce usilujú o zelenú, ako veľmi jednoduchú a zrozumiteľnú.
Vnímanie zelene z hľadiska psychológie
Z pohľadu psychológov je zelená farba vnímaná ako symbol života, symbol harmónie a jednoty človeka s prírodou. Táto farba dáva prirodzenosť a pevnosť, rozvíja vôľu a túžbu po stálosti, pomáha ľuďom byť bližšie, dáva sebaúctu a spravodlivosť.
Rôzne odtiene zelenej hovoria o postoji človeka k sebe. Modro-zelenú farbu teda obľubujú ľudia, ktorí sú na seba veľmi nároční, snažia sa byť ešte lepší, než v skutočnosti sú, ktorí sa snažia prerásť. Málokedy počúvajú názory iných a bránia svoje zásady. Sú to ľudia so silnou vôľou, takže ich nervový systém je v neustálom napätí. Uprednostňujú samotu so svojím odporom, ako hľadanie kompromisu.
Čisto zelená je podľa Kandinského bez túžby prerásť samú seba, no predsa s túžbou po sebapotvrdení. Ľudia, ktorí uprednostňujú čistú zelenú, vďaka tomu, že dodáva pevnosť, intuitívne usilujú o sebavedomie, túžbu naučiť sa správať sebavedomo.
Kto má rád žltozelené alebo hnedozelené farby, neusiluje o sebapotvrdenie. Sú to ľahší ľudia, ktorí preferujú spoznávanie nových ľudí, vzrušenie, adrenalín, užívanie si života.
Ľudské oči sú vnímavejšie na červeno-žltú časť spektra, preto zelená farba pôsobí upokojujúco na nervový systém. Keď sa pozrieme na zelenú, naše oči odpočívajú. Zrejme aj preto boli vo verejných inštitúciách rozšírené stoly potiahnuté zeleným plátnom (biliardové herne alebo pamätné z filmov, kartové stoly). A nie je náhoda, že v sovietskych časoch boli steny v školách a nemocniciach natreté zelenými odtieňmi.
Odborníci sa domnievajú, že vplyv zelenej na ľudské zdravie je pomerne výrazný, ovplyvňuje bunky a neuróny mozgu, ktoré sú zodpovedné za chuť do jedla. Zelená farba vytvára pocit harmónie, rovnováhy a pokoja. Nie náhodou sa tak dobre cítime v lese, na trávniku medzi voňavou zeleňou, podvedome cítime vplyv zelenej farby na zdravie.
ZDROJ: https://www.biosferaklub.info/vplyv-zelenej-na-zdravie/