Symbolika obrazu Panny Márie z Guadalupe

Views: 85

Panna Mária z Guadalupe a symbolika obrazu Panny Márie z Guadalupe

12. decembra 2023, sme si znova pripomenuli sviatok Panny Márie z Guadalupe, ktorú symbolizuje obraz nenamaľovaný ľudskou rukou, obraz ktorý vznikol zázračne v decembri 1531, približne 10 rokov po tom, čo španielsky conquistador Hernando Cortéz rozvrátil ríšu Aztékov, známu vo vtedajšom svete svojimi barbarskými krvavými obetami podrobených zajatcov z iných kmeňov.

Komplex s bazilikou v Guadalupe

Aztécki kňazi zaživa vyrezávali zajatcom srdcia z tela, sťahovali ich z kože, praktizovali rituálny kanibalizmus. Tieto obety prinášali Quetzelcoatlovi – operenému hadovi, Juitzilopochtlimu (božstvo vojny a slnka) a i. Nebolo nič vynimočné, keď počas jednej obety zavraždili 20-tisíc ľudí. Kto by si chcel urobiť lepšiu predstavu, ako sa správali stredoamerickí démonickí Aztékovia a Mayovia, nech si pozrie film Apocalypto režiséra Mela Gibsona z roku 2006 (Mel Gibson však natočil aj nádherný film Utrpenie Krista, ktorý pravdepodobne pozná každý katolík).

Španielskym conquistadorom pomáhali v boji proti Aztékom aj Aztékmi podmanené kmene. Krátko po ich porážke začali do Mexika prichádzať prví španielski osadníci a misionári, v čele ktorých stál biskup Juan de Zumárraga, OFM. Jedným z prvých Aztékov, ktorí sa nechali pokrstiť, bol aj Juan Diego, muž, ktorému sa Panna Mária z Guadalupe zjavila.

Pred niekoľkými dňami som na našom portáli Christianitas.sk uverejnil článok o prvom zjavení Panny Márie Juanovi Diegovi (predtým, než konvertoval na katolicizmus, sa volal Cuauhtlatohuac), kto by si ho chcel pripomenúť, tu je naň odkaz: https://christianitas.sk/dnes-9-decembra-si-pripominame-prve-zjavenie-panny-marie-z-guadalupe/. Nebudem sa preto k jeho obsahu bližšie vracať.

Slová Panny Márie z Guadalupe

Panna Mária pri svojom zjavení Juanovi Diegovi povedala: Ja som Nepoškvrnená Panna Mária, Matka pravého Boha, cez ktorého všetko žije, Pána všetkých vecí, Pána neba a zeme. Je mojím želaním, aby Mi tu postavili Boží dom, kde celú svoju lásku, svoj súcit a milosť, svoju pomoc a ochranu chcem preukazovať a venovať ľuďom. Ja som vaša milostiplná Matka, Matka všetkých ľudí, všetkých tých, ktorí Ma ľúbia, ktorí ku Mne volajú, ktorí majú ku Mne dôveru. Tu chcem vypočuť váš plač a vaše starosti, zmierniť a liečiť vaše utrpenie, vašu núdzu a vaše nešťastie.

Mladý Juan Diego sa Panne Márii posťažoval, že jeho strýko je veľmi vážne chorý a že potrebuje prísť za strýkom spoločne s katolíckym kňazom, aby mu dal posledné pomazanie. Panna Mária mu na to odpovedala:

Nič ťa nemá vystrašiť, nič ťa nemá zarmútiť, nič nemá tvoju tvár, tvoje srdce zatemniť. Neboj sa tejto choroby, ani nijakej inej alebo nejakého trápenia, nejakej bolesti. Či nie som tu, tvoja Matka? Nie si tu ty v mojom tieni, pod mojou ochranou? Nie som prameňom tvojej radosti? Nie si v záhyboch môjho plášťa, v mojich rukách? Potrebuješ ešte viac ako to? Nenechaj sa kvôli chorobe tvojho strýka znepokojiť, lebo on na túto chorobu nezomrie. Práve teraz, v tomto okamihu, je vyliečený.“

Ako je o zjavení Panny Márie v Guadalupe známe, Juan Diego priniesol z vŕšku Tepeyac biskupovi františkánovi Juanovi de Zumárraga ako dôkaz zázraku kastílske ruže, ktoré vôbec nemali v decembri roku 1531 vykvitnúť. Tieto ruže zabalil do svojho indiánskeho plášťa (tilma z vlákien agávy) a priniesol ich biskupovi Juanovi de Zumárraga a pomocnému biskupovi Sebastianovi Ramirezovi Fuenlealovi. Keď ruže vysypal na zem, obaja biskupi zhíkli od prekvapenia, pretože na vnútornej strane indiánskej tilmy objavili obraz Panny Márie z Guadalupe v tej podobe, ako ho poznáme aj dnes.

Indiáni prichádzajú na vŕšok Tepeyac, kde sa zjavila Panna Mária z Guadalupe po prvýkrát.

Rovnako je všeobecne známe, že zjavenie Panny Márie z Guadalupe malo nádherný vplyv na mexické indiánske kmene. Tie sa totiž nechali hromadne krstiť a všetci prijali katolícku vieru. Od roku 1531 do roku 1540 konvertovalo na katolicizmus viac ako 8 miliónov miestnych Indiánov (pričom v polovici 16. storočia sa počet miestnych Indiánov v Mexiku odhadoval na približne 10 miliónov). Konvertiti sa následne dobrovoľne podieľali na stavbe kaplnky na vŕšku Tepeyac a potom aj katedrály v meste. Juan Diego umrel v roku 1548 a v tom istom roku umrel aj jeho blízky priateľ biskup Juan de Zumárraga, OFM.

Zaujímavé skutočnosti o obraze Panny Márie z Guadalupe

Prvých sto rokov bol obraz „Našej milej Panej z Guadalupe“ vystavený bez ochrany proti škodlivým vplyvom počasia a tiež bez ochrany pred dotykmi pier zbožných katolíkov, dotykmi ružencov či pamätných predmetov.

Podivuhodné bolo, že sa obraz nerozpadol, napriek tomu, že tilma má bežne životnosť nanajvýš 20 – 30 rokov. Tilma bola utkaná z hrubých vlákien agávy, konkrétne z vlákien rastliny Maguey. Diegova tilma je skoro priehľadná, nahrubo spracovaná, ako vrecovina. Profesor Callahan, ktorý tilmu s vyobrazením Panny Márie skúmal uviedol, že maliar by si ako podklad pre maľbu vybral určite tilmu z lepšieho materiálu.


Panna Mária z Guadalupe


Takmer 100 rokov obraz visel v kaplnke na vŕšku Tepeyac v miestnosti o veľkosti väčšej obývačky. Nebol krytý sklom, nachádzal sa vo vlhku, v dyme sviečok, ktoré pod ním horeli. Za tých 100 rokov zhoreli na oltári pred obrazom státisíce sviečok, obraz na tilme pobozkali tisíce katolíkov. A napriek tomu si obraz na tilme uchoval farby a tilma z agávy sa nerozpadla.

V roku 1753 maliar Miguel Cabrera, ktorý namaľoval niekoľko kópií obrazu z Guadalupe uviedol, že len počas jeho dvojhodinovej návštevy ľudia búrlivo žiadali, aby sa ochranné sklo z obrazu dalo dole, aby sa mohli obrazu dotknúť alebo ho pobozkať. Miestni mnísi im museli vyhovieť a počas dvoch hodín, čo Miguel Cabrera robil náčrtky obrazu sa dotkli obrazu minimálne 500-krát. Obraz sa napriek tomu nezničil.

Neskôr skupina odborníkov uviedla, že nie je v ľudských silách namaľovať na tak nevhodný a hrubý materiál ako bola Diegova tilma z agávy tak vynikajúci obraz. V roku 1921 anarchistický mexický revolucionár položil na oltár kostola bombu, ktorá vybuchla. Zničila oltár a ešte jeden obraz, avšak obraz Panny Márie z Guadalupe výbuch zničiť nedokázal. Architekt Ramirez Vasquez – ateista, ktorý sa prišiel z obrazu vysmiať sa pri pohľade na obraz nedokázal ubrániť slzám pohnutia. Uvedomil si, ako hriešne žil svoj dovtedajší život a stal sa opäť zbožným a verným katolíkom.

V roku 1971 technici čistili strieborný rám, do ktorého je obraz vložený. Nešťastne sa im prevrhla fľaša s kyselinou dusičnou a pár kvapiek kvaplo aj na obraz, no napriek tejto nehode sa maľba nerozleptala. Ostali iba stopy akoby od vody, ktoré po krátkom čase zmizli.

Obraz je vysoký 142 cm, pričom postava Panny Márie je vysoká 122 cm.

Na obraze sa nedajú zistiť žiadne stopy po ťahoch štetcom, použitá technika kladenia farieb na obraze je dodnes neznáma a nepodarilo sa ju nikomu napodobniť. Rovnako ni pôvod farieb sa nedá zistiť, farbivá však nie sú ani rastlinného a ani živočíšneho pôvodu. Vedci usudzujú, že sú nerastného pôvodu, nedokážu však určiť, o aké nerasty išlo.

Hviezdy na plášti Panny Márie napodobňujú hviezdne konštelácie, ako ich vidieť za jasných nocí nad Mexikom. Keď je obraz pozorovaný zblízka, ťažko sa dajú hviezdy na plášti pozorovať, avšak pri pohľade z diaľky hviezdy výrazne žiaria. Pri pozorovaní zblízka má odev Panny Márie zelenomodrú farbu, keď sa obraz pozoruje z diaľky, je tmavomodrý. Ružová farba šiat pozorovaná zblízka je bledá, z diaľky sýtoružová. Keď sa na obraz pozeráme zblízka, má normálnu veľkosť. Keď sa od obrazu vzďaľujeme, obraz sa opticky zväčšuje.

Najpodivnejšie však bolo skúmanie zreničiek privretých očí Panny Márie. Známy očný špecialista Dr. Lauoignet v 2. polovici 20. storočia preskúmal oko panny Márie a zistil, že sa v oku objavuje odraz ľudských postáv. Oko preskúmali podľa najmodernejšej techniky, ktorá fotografuje zemský povrch z družíc. Tento výskum robil Ing. Tonsmann. Pri 2500-násobnom zväčšení uvideli v odraze zreničky Panny Márie Indiána s dlhými vlasmi, vedľa ktorého sedel starší plešatý muž s baskickými črtami, v ktorom identifikovali biskupa Juana de Zumárraga. Indián Juan Diego otvára tilmu, v ktorej sa nachádzajú červené kastílske ruže. Je zaujímavé, že čím sú postavy bližšie k oku, tým sú väčšie, čím sú ďalej, tým sú menšie. V odraze oka Panny Márie je možné pozorovať 12 osôb.

Podľa úsudku odborníkov miniatúrna maľba v zreničke oka Panny Márie je celkom nevysvetliteľná, pretože namaľovať takú miniatúru je ľudsky nemožné. Je to jednoducho zázrak Panny Márie.

Počas podrobného skúmania obrazu vedci zistili, že teplota obrazu je 36,6 stupňa Celzia. Ide teda o rovnakú teplotu, akú má zdravý človek. Pri skúmaní stetoskopom namerali vedci v oblasti pása Panny Márie pulz 115/minúta. Ide o pulz, ktorý zodpovedá pulzu ľudského plodu.

Panna Mária z Guadalupe je kráľovnou celého amerického kontinentu

V roku 1545 postihli dnešné Mexico City týfus a záplavy, zahynulo 30 000 ľudí. Keď niesli obraz ulicami mesta a modlili sa k Panne Márii Guadalupskej, záplavy ustali. Mexický miestodržiteľ informoval o udalosti Vatikán a aj Madrid.

Počas námornej bitky pri Lepante v roku 1571 mal janovský admirál Gianandrea Doria v kabíne svojej bojovej lode zavesenú kópiu obrazu Guadalupskej Panny Márie. Katolíci sa pred bitkou modlili k Panne Márii a modlili sa vrúcne modlitbu svätého ruženca. Pápež Pius V. mal takisto vo svojich komnatách kópiu obrazu Panny Márie Guadalupskej.

V roku 1736 v Madride zúrila medzi miestnymi mesticmi strašná epidémia, zahynulo takmer 700-tisíc mesticov. Keď katolíci vyhlásili Našu milú Paniu z Guadalupe za patrónku Mexika, epidémia prestala. Súčasťou mexickej španielskej provincie v tom čase boli aj Kuba, Texas, Kalifornia, Arizona, Nevada, Utah a Florida.

V roku 1848 podpísali v Guadalupskej bazilike mier medzi Mexikom a USA, Mexičania stratili Texas.

2. októbra 1895 sa konala korunovácia Panny Márie Guadalupskej za kráľovnú Latinskej Ameriky. Udalosti sa zúčastnilo 40 biskupov a kardinálov, stovky kňazov a nespočetné množstvo veriacich. Úctu k Panne Márii Guadalupskej šíril aj zbožný pápež sv. Piux X. Počas jeho pontifikátu vzniklo množstvo kostolov zasvätených Guadalupskej Panne Márii v Ríme, Madride, Nagasaki, Štokholme, Londýne, Addis Abebe a v ďalších mestách. Obraz Panny Márie Guadalupskej sa nachádza aj v Lurdoch.

V šírení úcty k Panne Márie Guadalupskej pokračovali pápeži Pius XI., Pius XII., Ján XXIII. Pápež Pavol VI. v roku 1966 ocenil obraz zlatou pápežskou ružou, toto privilégium získali len Lurdy a Fatima. Celkovo 25 pápežov v histórii vydalo rôzne dekréty o obraze Panny Márie Guadalupskej.

Guadalupe, najväčšie mariánske pútnické miesto na svete

Dnes je Guadalupe najväčšie mariánske pútnické miesto na svete. Ročne ho navštívi okolo 20 miliónov pútnikov (Lurdy navštívi päť miliónov pútnikov). Mária vedie pútnikov k svojmu Božskému Synovi. Mnohí z pútnikov sa tam vyspovedajú, pre veľký nával pútnikov kňazi spovedajú aj na otvorenej ulici.

27. januára 1979 Ján Pavol II. navštívil svätyňu, kde si uctil obraz. V čase jeho návštevy platilo v mexickej ústave nariadenie, že kňazi nesmú chodiť verejne po uliciach v sutane. Pápež sv. Ján Pavol II. musel mexickým slobodomurárom za porušenie tohto arogantného a nezmyselného zákona zaplatiť pokutu. Počas svojej návštevy Guadalupe napísal pápež sv. Ján Pavol II. aj modlitbu k Panne Márii Guadalupskej.


Pápež sv. Ján Pavol II.


Mexico City so svojimi viac ako 22 miliónmi obyvateľov patrí k najväčším mestám na planéte. Problémom mesta je pitná voda, ktorá sa artézskymi studňami čerpá z veľkej hĺbky. Časť mesta stojí na močaristom podklade a stará bazilika na tomto nebezpečnom podklade začala klesať. 12. októbra 1976 bola dostavaná nová bazilika, do ktorej sa zmestí približne 12 000 veriacich, z toho 10 000 sediacich. Po dokončení stavby a posvätení novej baziliky prestalo mesto klesať…

Symbolika obrazu Panny Márie Guadalupskej

Na stránke https://www.guadalupeshrine.org/our-lady-of-guadalupe-shrine venovanej Panne Márii Guadalupskej sa nachádza reprodukcia obrazu s vysvetlivkami, vzhľadom na nejasnosť okolo možnosti voľného šírenia uvedenej ilustrácie prikladáme priamy odkaz na túto stránku a tiež priamy odkaz na stiahnutie súboru v pdf formáte (https://bbd34268-27ac-4961-9fb7-3cc273f04f5b.usrfiles.com/ugd/bbd342_f9b5986689df4ee3936a837f7f0cb43e.pdf) pre vlastnú potrebu. Na tejto reprodukcii je podrobne vysvetlená symbolika obrazu Panny Márie Guadalupskej v anglickom jazyku, v prípade potreby je však možné skopírovať a vložiť text do prekladača.

Aureola obklopujúca Pannu Máriu z Guadalupe pripomína „ženu odetú slnkom“ zo Zjv 12,1–2: 1 Potom sa na nebi ukázalo veľké znamenie: Žena odetá slnkom, pod jej nohami mesiac a na jej hlave veniec z dvanástich hviezd. 2 Bola ťarchavá a kričala v bolestiach, lebo mala rodiť.

Svetlo je tiež znakom moci Boha, ktorý posvätil a požehnal toho, kto sa zjavuje. Slnečné lúče by Indiáni identifikovali aj ako symbol jedného zo svojich bohov – Huitzilopochtliho. Panna Mária z Guadalupe je ovenčená slnkom a chystá sa ohlásiť Boha, ktorý je väčší ako indiánsky démon Huitzilopochtli.

Panna Mária stojí na Mesiaci. Opäť je to symbolika ženy zo Zjv 12,1: 1 Potom sa na nebi ukázalo veľké znamenie: Žena odetá slnkom, pod jej nohami mesiac a na jej hlave veniec z dvanástich hviezd.

Mesiac bol pre stredoamerických Indiánov bohom noci. Tým, že Panna Mária z Guadalupe stojí na Mesiaci ukazuje, že je silnejšia ako indiánsky démon temnoty. V kresťanskej ikonografii polmesiac pod nohami Panny Márie je zvyčajne symbolom jej večného panenstva, môže však symbolizovať aj Nepoškvrnené počatie Panny Márie, alebo Nanebovzatie Panny Márie.

Oči Panny Márie so súcitom a láskou hľadia dole – tam kde sa nachádza ľudské pokolenie. Pre stredoamerických Indiánov je to iný druh pohľadu, aztécki alebo mayskí démoni mali široko roztvorené oči a na tvári mali strašidelné grimasy.

Môžeme si len predstaviť ako nežne sa pozerala Panna Mária z Guadalupe na blahoslaveného Juana Diega, keď hovorila slová spomenuté v úvode: „Ja som Nepoškvrnená Panna Mária, Matka pravého Boha, cez ktorého všetko žije, Pána všetkých vecí, Pána neba a zeme. Je mojím želaním, aby Mi tu postavili Boží dom, kde celú svoju lásku, svoj súcit a milosť, svoju pomoc a ochranu chcem preukázať a venovať ľuďom. Ja som vaša milostiplná Matka, Matka všetkých ľudí, všetkých tých, ktorí Ma ľúbia, ktorí ku Mne volajú, ktorí majú ku Mne dôveru. Tu chcem vypočuť váš plač a vaše starosti, zmierniť a liečiť vaše utrpenie, vašu núdzu a vaše nešťastie.

Anjel nachádzajúci sa pod Mesiacom a podopierajúci Pannu Máriu z Guadalupe svedčí o jej kráľovskej hodnosti. Pre stredoamerických Indiánov bolo zrejmé, že kráľovské osoby boli nesené. Anjel prináša Pannu Máriu k domorodcom a naznačuje, že nastal nový vek, vek v znamení Kríža.

Plášť Panny Márie z Guadalupe má modrozelenú alebo tyrkysovú farbu. Pre stredoamerických Aztékov či Mayov to bola farba bohov a kráľovskej hodnosti, farba prírodných síl, života a plodnosti. V kresťanskom umení je modrá farba symbolom večnosti a nesmrteľnosti. V judaizme malo modrú farbu rúcho veľkňaza. Limbus alebo zlatý okraj jej plášťa je ďalším znakom privilegovanej šľachtickej vrstvy.

Hviezdy na plášti Panny Márie z Guadalupe ukazujú, že prichádza z Neba. Prichádza ako Kráľovná nebies, ale s očami pokornej a milujúcej matky. Hviezdy sú tiež znakom nadprirodzeného charakteru obrazu. Mexickí astronómovia Mario Rojas Sanchez a Juan Homero Hernandez Illescas pomocou výpočtov v roku 1983 dokázali, že postavenie hviezd na plášti Panny Márie z Guadalupe je presne také, aké bolo počas zimného slnovratu 12. decembra 1531.

Farba šiat Panny Márie z Guadalope je ružová alebo bledočervená. Niektorí to interpretovali ako farbu úsvitu symbolizujúcu začiatok novej katolíckej éry v dejinách Ameriky. Iní poukazujú na červenú ako na znak mučeníctva za vieru a božskú lásku.

Zlatom lemovaná krížová brošňa pod krkom dámskeho rúcha je symbolom svätosti. Šnúra zaviazaná na uzol okolo pása je symbolom panenstva. Podľa doktora Carlosa Fernándeza Del Castilla, popredného mexického gynekológa a pôrodníka je Panna Mária z Guadalupe na obraze tehotná. To ešte viac upevňuje identifikáciu Panny Márie so ženou zo Zjv 12,2: 2 Bola ťarchavá a kričala v bolestiach, lebo mala rodiť.

A čo dodať na záver? Obraz Panny Márie Guadalupskej ukrýva mnoho nevysvetliteľných javov, symbolov a tajomstiev. Jeho posolstvo je však jasné. Hovorí o Trojjedinom Bohu, Panne Márii, ktorí milujú ľudí a prihovárajú sa im jazykom symbolov, ktorým dokážu porozumieť.


ZDROJ: https://christianitas.sk/panna-maria-z-guadalupe-a-symbolika-obrazu-panny-marie-z-guadalupe/

Pozorujem a obdivujem
s akou ľahkosťou sa mení Svet.
Čo bolo – niet a nové sa chystá.
Nikdy tá istá doba nepríde.
Keď niečo odíde prichádza nové.
A aké Zdroje človek použil,
taký má život, aby žil a sa poučil…

Kontakt

vedome@zijemevedome.sk

Rytierska doba

- His Majesty Alexander -

Najnovšie články

 • All Post
 • MINULOSŤ
 • MOZAIKA MÚDROSTI
 • Nezaradené
 • O SILE SLOVA
 • RYTIERSKA DOBA
 • Z HLBÍN POZNANIA
 • Z MYSLENIA
 • ZAUJÍMAVOSTI
 • ZDRAVÝ ŽIVOT
  •   Back
  • Človek
  • Príroda
  • Svet
  •   Back
  • Rytierska etika
  • Rytierska súčasnosť
  • His Majesty Alexander
  • Z minulosti Rádov
  • Úsvit
  •   Back
  • Prehistorická minulosť
  • Pred našim letopočtom
  • Náš letopočet
  • Posledných 300 rokov
  •   Back
  • Poznanie z línie Života
  • O Vesmírnych Konoch
  • Stará Vieronauka Slovenská
  •   Back
  • Slová Slovanov
  • Sila slova
  •   Back
  • Z mojich zápiskov
  • Z mojich veršov
  • Zamyslenia Mysle
  • Zamyslenia Ducha
  •   Back
  • Zdravý pohyb
  • Zdravé telo
  • Zdravá duša
  • Zásady spoločenského správania
  •   Back
  • Zbierka príbehov
  • Zbierka múdrosti Predkov
  • Zbierka rozprávok
Edit Template

Z myslenia

O sile slova

Mozaika múdrosti

Zaujímavosti

Zdravý život

Z hlbín poznania

Minulosť

Rytierska doba

© Copyright 2023, Žijeme Vedome. Všetky práva vyhradené.