Site icon Žijeme vedome?

Význam slobody prejavu

Views: 79

Sloboda prejavu je veľmi dôležité základné ľudské právo. Aj keby ste človeka pripravili o všetky práva a slobody, ale ponechali by ste mu slobodu prejavu, tak on si cez svoju slobodu prejavu tie ostatné práva vie vydobyť. Taká dôležitá je sloboda prejavu.

Prapôvod toho, aby sme si mohli slobodne vyjadriť svoj názor vyplýval z toho, aby sa ľudia, ktorí nemajú moc, mohli brániť proti tým, ktorí sú pri moci a to aspoň tak, že si povedia verejne svoj názor na to, čo sa im deje. S čím nesúhlasia. Samozrejme ideálne je, ak hneď vyjadria aj svoj názor, ako to, s čím nesúhlasia, vedia vylepšiť. Človek v slabšej pozícii, ak má pocit, že ho tí mocnejší utláčajú, by mal mať vždy možnosť oponentúry bez toho, aby bol umlčaný, zatvorený, alebo zavraždený. Je jedno, či sa bavíme o vládnej moci, cirkevnej moci, alebo inej moci v spoločenskom systéme. Menšinové názory by mali mať vždy možnosť vyjadriť sa, prípadne sa prejaviť a presadiť, ak ide o spoločensky osožný smer. Preto je sloboda prejavu vždy dôležitá.

V poslednej dobe však vidieť jeden fenomén, ktorý je dôkazom manipulácie, veľkej manipulácie širokého spektra obyvateľstva. Nastavilo sa to tak, že sloboda prejavu akože funguje a pritom sa my sami o slobodu prejavu oberáme. Slobodne. Aj keď nevedome. To je veľmi zaujímavý efekt.

Každý máme svoj názor. A každému sa niektoré názory páčia a iné zas nepáčia. Ľudia to riešia tak, že názory, ktoré sa im nepáčia, jednoducho vytesnia, nesledujú ich. A tak prestanú sledovať denníky, médiá a sociálne siete, ktoré nenesú ten typ informácií, ktoré sa im páčia. A tí druhí urobili to isté. Médiá vytvorili dva názorové tábory a ľudia nabehli na túto mediálnu manipuláciu a rozdelili sa na dve názorové skupiny. Toto nie je prirodzený stav spoločnosti. Prirodzený stav spoločnosti je multipolárna spoločnosť – viacero rôznych, navzájom sa rešpektujúcich skupín ľudí, ktorí medzi sebou komunikujú, dobre spolu vychádzajú a spolupracujú. Bipolárna spoločnosť je však vždy prejavom dlhodobej manipulácie. Čo sa vďaka tomu deje v súčasnosti?

Skupina, ktorá sa sama označila za mainstream, vďaka tomu, že má pod sebou veľké médiá a veľké finančné toky, má lepšiu pozíciu na otváranie tém. Aj sa sami nazvali ako mienkotvorné médiá. Oni to vôbec neskrývajú. Táto mienkotvorná skupina médií aj napriek svojej výhodnej pozícii, spontánne stráca svojich sledovateľov, predplatiteľov, alebo poslucháčov, lebo ľudia už nie sú spokojní s kvalitou podstrkovaných informácií. Ľudia to už prekukli, už vidia, že to nie sú informácie, ale je to propaganda a o tú oni nemajú záujem. Takže o aký fenomén ide? STÁLE ROZDÁVAJÚ KARTY! A kto rozdáva karty, určuje hru.

Čo sa teda deje? Tento mainstream stále diktuje tému dňa. Stále určuje, čo bude spoločnosť riešiť. Nastolia tému a ide sa nejaký čas v tejto téme. Toto je veľmi dôležité! Prečo? Lebo ten druhý tábor, tí ktorí majú iné myšlienky a iný pohľad na svet, neodolajú tomu, aby nereagovali. A tak robia analýzu článkov, názorov a myšlienok, ktoré mainstream podsunul ako dôležitú spoločenskú tému a reagujú. A tak sa téma objavuje v oboch táboroch, rieši ju každý.

Túto manipuláciu si treba uvedomovať. Treba si všímať o čo ide tomu, kto podsúva spoločenskú „tému dňa“. Veľakrát ide o provokáciu, články veľmi nízkej kvality, alebo len o zámerne zavádzajúci článok plný nepravdy. Široká spoločnosť nevie rozlíšiť, čo je a čo nie je pravda. Široká spoločnosť nevie, že cieľom je znehodnotiť spoločenskú pozíciu, alebo rovno zničiť označeného človeka. Nikdy to nie je vec náhody, alebo zle informovaného autora. Vždy je to zámer – vytvoriť tému dňa, ktorá je začiatkom novej kauzy, ktorej výsledkom má byť odstránenie prekážky. Toto robí v tejto dobe maintream.

A čo sa stalo vďaka týmto praktikám? Davu sa začala páčiť táto sloboda prejavu. Viete prečo? Lebo sa môže názor vyjadriť verejne vulgarizmami. Zrazu máme slobodu prejavu ako – môžem si hovoriť čo chcem, kde chcem, komu chcem a ako chcem.

Lenže sloboda prejavu je predsa niečo iné…

Mgr. Viktória Hellenbart
v relácii na Infovojne

Exit mobile version