Views: 64
Slovensko ukrýva niekoľko čarovných a záhadných miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Máme napríklad tajomný prales, vlastnú púšť, ale aj unikátny Stonehenge. Dnes sa pozrieme na múr, ktorý podľa dávnych legiend postavili obri.
Slovenský čínsky múr
Val obrov mnohí poznajú aj pod názvami ako Spečený val, Dlhý val alebo Slovenský čínsky múr. Prívlastok „čínsky múr“ dostal pre jeho dĺžku. Tá sa odhaduje na viac ako 60 kilometrov vzdušnou čiarou. Tiahne sa od vrchu Sitno na juh, cez Štiavnické vrchy, Pečenice, Dudince a Dolné Semerovce, až k rieke Ipeľ.
V súčasnosti je val značne rozpadnutý a vplyvom poľnohospodárskej činnosti, lesnej ťažby a budovania ciest sa neustále zmenšuje. V čase svojho vzniku bol na niektorých miestach až 16 metrov široký a na výšku meral až 8 metrov. Bol postavený zo zeminy a kamenia, ktoré spevňovali drevené palisády a trámy.
Postavili ho čerti?
Do dnes sa presne nevie, kto val postavil a za akým účelom. Podľa ľudovej povesti jednu z najväčších záhad Slovenska postavili čerti, aby oddelili peklo od zeme. Ľudia tomu verili najmä preto, že celý val bol obhorený, z čoho vznikol aj názov „Spečený val“. Neskôr sa však zistilo, že išlo iba o klasické vyhorenie a nie o nejaké čertovské kúzla.
Výstavba valu bola zrejme dobre organizovaná, nakoľko sa v ňom nachádzajú miesta s veľkými kamennými blokmi, s ktorými musel manipulovať dostatočný počet osôb, nakoľko moderná pomocná technika v tom čase ešte neexistovala. Studňa vysekaná do skaly či pozostatky mostov zase naznačujú, že v blízkosti valov sa nachádzali obývané osady. Zaujímavými sú aj tunely vysekané do skál, používané ako tajné chodby.
Starší ako egyptské pyramídy
Svoj názov však dostal podľa textu v mytologických piesňach zvaných Eddy, kde s bohmi bojoval obor Surtr. V minulosti neboli vysokí ľudia ničím výnimočným. Potvrdzujú to aj náleziská hrobiek, ktoré po tisícročia ukrývali telá bojovníkov merajúcich od dvoch do dva a pol metra. Podobné nálezisko bolo objavené aj pod Tatrami.
Názov Val obrov potvrdila aj prvá zmienka z 13. storočia, kedy dostal názov Fossa giganteum, čo v preklade znamená, už spomínaný, Val obrov. Možný vznik sa datuje do obdobia Veľkej Moravy (9. a 10. storočie), ale hovorí sa aj o 4. alebo 6. storočí pred naším letopočtom.
No v blízkosti Valu sa našli rôzne kamenné predmety a sekery, ktoré boli vyrobené okolo roku 5000 pred naším letopočtom. Je teda možné, že základy Valu obrov môžu byť ešte staršie, ako egyptské pyramídy.
ZDROJ: Objavené v útrobách internetu.