Views: 10
Rosslynská kaplnka (Rosslyn Chapel) je skvostná kaplnka z 15. storočia, ktorá bola pôvodne stavaná ako kostol, ale po smrti zakladateľa Williama Sinclaira slúžila ako pohrebisko jeho potomkov. Nachádza sa v blízkosti dedinky Roslin, 12 km južně od centra Edinburghu. Kaplnka je opradená množstvom záhad a legiend, no preslávila sa vďaka filmu Šifra Majstra Leonarda.
Čo je na tejto kaplnke naozaj unikátne, je jej nádherný interiér. Všimnite si, s akou precíznosťou sú vypracované jednotlivé detaily…
V neuveriteľne bohato zdobenom priestore vyniká nielen tzv. učeníkov stĺp, ale aj množstvo „zelených mužov“, ktorých tu pozorný návštevník napočíta okolo stodvadsať. Majú podobu ľudskej tváre v zelenom, ktorej z úst, nosa či uší vyrastá lístie, vinná réva, ovocie, alebo kvetiny. Tento motív však nie je ničím novým a dá sa objaviť aj v množstve českých kostoloch ako symbol znovuzrodenia prírody.
Za pozornosť stojí aj 213 malých kvádrov so zárezmi, ktoré boli rozšifrované ako noty symfónie, ktorá prvýkrát zaznela 8. mája 2007. Vyobrazená kukurica, kaktusy a aloe navyše dokazujú, že Evropania pristáli v Amerike už dávno pred Kryštofom Kolumbusom.
Aj keď bola kaplnka v centre záujmu záhadológom po celé desaťročia, skutočný návštevnícky boom začal až roku 2003, kedy vyšiel bestseller Dana Browna – Šifra Mastra Leonarda.
ZDROJ: Objavené v útrobách internetu.