Views: 50
Najväčší doteraz známy megalit, o ktorom s istotou vieme, že bol vyrobený človekom a premiestnený, sa nachádza v meste Baalbek v dnešnom Libanone.
Jedno z veľkých tajomstiev ruín Baalbek sa týka kamenných základov Jupiterovho chrámu. Sú vsadené do troch obrovských kameňov nazývaných všeobecným názvom Trilithon s dĺžkou 19 m, výškou 4,2 m, šírkou 3,6 m a hmotnosťou každého asi 800 ton a nachádzajú sa vo výške asi desať metrov! Napriek svojej obrovskej veľkosti sú tak starostlivo spojené, že je takmer nemožné medzi ne vpichnúť čo i len ihlu.
Nie je známe, ako mohli byť tieto kamenné bloky presunuté z lomu na kilometer ďaleko a dokonale osadené na ich miesto.
Hoci bol Jupiterov chrám postavený na týchto základoch, v rímskych prameňoch nie sú žiadne záznamy o stavbe v Baalbeku. Mnohí archeológovia sa domnievajú, že základy boli v skutočnosti postavené oveľa skôr, pretože sú na nich viditeľné stopy erózie spôsobenej vetrom a pieskom, ktoré sa na rímskych chrámoch nenachádzajú.
V lome sa však nachádza ešte väčší kamenný blok nazývaný Kameň tehotnej ženy (19,5 – 20,5 m dlhý, 4,4 – 4,56 m široký a 4,5 m vysoký, hustota 2,6 – 2,8 g/cm³), ktorého hmotnosť sa odhaduje na cca 1000 ton.
Kameň tehotnej ženy
Kameň tehotnej ženy je jedným z najväčších kameňov na svete. Z jednej strany je stále pripevnený ku skale. Názov kameňa odkazuje na príbeh tehotnej ženy, ktorá prosila robotníkov, aby ju kŕmili, kým neporodí, a na oplátku im dala vedomosti, ako monolit premiestniť. Iná legenda hovorí, že ženy, ktoré sa dotkli kameňa, sa stali plodnými.
V tom istom lome bol v 90. rokoch objavený nový monolit. Váži asi 1200 ton a považuje sa za ešte väčší ako Kameň tehotnej ženy .
Rovnako ako u mnohých iných starovekých budov je ťažké vyriešiť hádanku Baalbek. Otázkou zostáva, prečo Rimania postavili svoj najväčší chrám ďaleko od Ríma a prečo rímski cisári putovali do Baalbeku.
Nemecký archeologický tím nedávno našiel tretí blok, stále čiastočne zasypaný, monolit dlhý 19,6 m, široký 6 m a vysoký najmenej 5,5 m. Jeho hmotnosť sa odhaduje na 1650 ton, čo z neho robí najväčší známy kamenný blok zo staroveku. “Úroveň hladkosti naznačuje, že blok mal byť prepravený a použitý bez rezu,” uviedol vo vyhlásení Nemecký archeologický inštitút.
Nezostáva nám nič iné, len obdivovať a žasnúť nad zručnosťou dávnych staviteľov, ktorí evidentne vedeli presúvať a osádzať obrovské kamenné bloky, čo je dnes pre nás napriek všetkej modernej technike nemožné.
ZDROJ: https://nova-akropola.com/mozaik/zanimljivosti/najveci-megaliti/?fbclid=IwAR0SqUUOnEp2-8S_Gwz70yw1FzO3clPOJ0gd9PFfwwapg1av5RURZXCQxFs