Views: 31
Yakhchāl bola starodávna perzská „chladnička“, ktorá skladovala jedlo a dokonca aj ľad dávno predtým, ako bola vynájdená elektrina.
Pre prípad, že by sa niekto niekedy pokúsil tvrdiť, že staroveké ľudské civilizácie boli menej vyspelé v porovnaní so súčasným ľudstvom, zhromaždili sme niekoľko príkladov v prospech staroveku. Mnohokrát boli vynaliezaví v type technológie, ktorú vymysleli a použili vo svojom každodennom živote.
Zoberme si napríklad Inkov, ktorí nemali vyvinutý abecedný systém písania, ale mali quipu, zariadenie na počítanie uzlov a povrázkov, ktoré im umožnilo sledovať záznamy o populácii a dobytku a dokonca znovu zachytiť dôležité epizódy ich folklóru.
Pokiaľ ide o inžinierstvo, architektonické zázraky sú všadeprítomné takmer na každom kontinente, či už ide o egyptské pyramídy, Angkor Wat Khmérskej ríše alebo dokonca celé podzemné mestá, ako je Derinkuyu v tureckom regióne Kappadokia. Jeden skvelý príklad inteligentného a udržateľného inžinierstva nás privádza na Blízky východ, oblasť, ktorá je známa tým, že je jednou z kolísok civilizácie a rozvíjania ľudských kultúr. Tam, okolo 4. storočia pred Kristom, starí Peržania prišli s tým, čo je známe ako yakhchāl.
Yakhchāl neslúžil ako pohrebisko alebo miesto na ubytovanie ľudí, ale namiesto toho plnil inú dôležitú funkciu uprostred horúčav. S nadmerným teplom a suchým podnebím bol región obývaný starými Peržanmi, ktorí potrebovali nejaký spôsob, ako sa ochladiť a uskladniť jedlo počas letných mesiacov, a vtedy sa našli yakhchālovia, ktorí im pomohli. Slovo znamená „ľadová jama“. Tieto budovy poskytovali priestor aj podmienky na uskladnenie nielen ľadu, ale aj mnohých druhov potravín, ktoré by sa inak pri vysokých teplotách rýchlo pokazili.
Typická budova yakhchāl by sa týčila asi 60 stôp a vo vnútri by obsahovala obrovské úložné priestory. Hlavné príklady poukazujú na čísla, ako je objem 6 500 kubických yardov. Odparovací chladiaci systém vo vnútri štruktúr fungoval prostredníctvom veterných lapačov a vody privádzanej z blízkych prameňov cez qanāts, bežné podzemné kanály v regióne určené na prepravu vody cez komunity a rôzne zariadenia.
Odparovacie chladenie umožnilo, aby sa teploty vo vnútri yakhchāl ľahko znížili, čo dávalo pocit chladu, že skutočne stojíte v jednej veľkej chladničke. Jeho steny boli tiež postavené inteligentne, s použitím špeciálnej malty, ktorá poskytovala super izoláciu a ochranu pred horúcim púštnym slnkom. Bola to zmes piesku, hliny a iných komponentov, ako sú vaječné bielka a kozia srsť.
Štruktúry tiež obsahovali priekopy na dne, určené na zachytávanie akejkoľvek vody pochádzajúcej z roztaveného ľadu. Po zozbieraní sa táto voda počas noci znovu zmrazila, čím sa maximálne využil zdroj, ako aj chladné nočné teploty v púšti. Bol to opakujúci sa proces.
Yakhchāls nielenže poskytovali základné potravinové zdroje, pochúťky a ľad pre kráľovskú rodinu a vysokých štátnych úradníkov, ale služba bola taká dosiahnuteľná, že k nej mali prístup aj tí najchudobnejší zo spoločnosti. Používanie yakhchāls sa v modernej dobe zastavilo a hoci niektoré štruktúry boli poškodené a erodované púštnymi búrkami, stále ich možno nájsť neporušených v celom Iráne a niektorých jeho susedných krajinách až po Tadžikistan. Používanie termínu yakhchāl v regióne pretrváva dodnes, pričom sa bežne vzťahuje na chladničky nachádzajúce sa v moderných kuchyniach.
ZDROJ: https://www.thevintagenews.com/2017/12/20/helga-estby/