Priemerná dĺžka objatia medzi dvoma ľuďmi sú 3 sekundy. Vedci však objavili niečo veľmi zaujímavé…
Keď objatie trvá 20 sekúnd, MÁ TERAPEUTICKÝ ÚČINOK NA TELO, AJ NA MYSEĽ. Dôvodom je, že úprimné objatie produkuje hormón nazývaný OXYTOCÍN alebo inak povedané hormón lásky. Táto látka má množstvo benefitov pre fyzické a duševné zdravie človeka a zároveň pomáha relaxovať, cítiť sa bezpečne a utíšiť obavy. Doslova lieči pocity osamelosti, izolácie a hnevu. Toto úžasné sedatívum funguje vždy, keď držíte v náručí inú bytosť. Objatie zároveň znižuje hladinu KORTIZOLu (stresového hormónu), ktorý negatívne ovplyvňuje funkciu brzlíka.
Podľa známej rodinnej psychoterapeutky Virginie Satir by sme sa mali počas dňa 8 krát objať, aby sme zostali zdraví a 12 krát, aby sme sa rozvíjali. Môže to byť hojdanie bábätka, tanec s partnerom, objatie kamaráta/kamarátky, alebo držanie blízkej osoby v náručí. Dokonca aj hladkanie psa či mačky má podobný terapeutický účinok.
Objímanie je pre náš vývoj také dôležité, že deti, ktoré sú oň v detstve ukrátené, nedokážu v dospelosti čítať emócie iných ľudí a vysporiadať sa s vlastnými emóciami. Preto doprajte deťom dostatok objatí, je to pre ne (aj pre vás) veľmi dôležité.
Doktor Sheldon Cohen dokázal, že objímanie ZVYŠUJE VAŠU ODOLNOSŤ VOČI INFEKCIÁM. Tlak na hrudnú kosť pri objatí stimuluje brzlík, ktorý hrá kľúčovú úlohu v rozvoji imunitného systému. Brzlík produkuje T-lymfocity, ktoré sú kľúčové pre obranu tela proti infekciám.
Pozitívne emocionálne stavy, ktoré vznikajú pri objímaní, zlepšujú nie len funkciu brzlíka, ale zároveň podporujú rovnováhu autonómneho nervového systému a znižuje zápalové procesy. Objatie je teda nie len aktom emocionálneho spojenia, ale má aj hlbšie fyziologické účinky, ktoré podporujú zdravie celého ľudského organizmu.
ZDROJ: Objavené v útrobách internetu