Views: 3
Veľké množstvo ľudí je presvedčených o tom, že zvieratá disponujú nadprirodzenými schopnosťami. Aká je teda pravda?
Schopnosti, ktoré niekedy zvieratá predvádzajú, sa môžu na prvý pohľad zdať ako nemožné. V mnohých prípadoch je to však iba ich nepochopené prirodzené správanie. Ale, samozrejme, existujú aj prípady, keď sa isté veci logicky vysvetliť nedajú.
Zviera ako terapeut
Schopnosti zvierat sa prejavujú rôzne a to s ohľadom na to, na akú oblasť majú nadanie. Asi najviac vyhľadávaná vlastnosť zvierat je terapeutická. Delfíny, kone, psy, papagáje a mnoho iných druhov zvierat v sebe objavuje terapeutické nadanie. Do dnešného dňa nevedia vedci vysvetliť, prečo sa vysoký krvný tlak v prítomnosti zvieraťa po čase v mnohých prípadoch ustáli na normálnu úroveň. Rovnako je stále záhada, prečo štatisticky, ľudia s domácimi maznáčikmi dosahujú v priemere vyšší vek ako ľudia bez zvierat. Zoo terapia je dnes uznávaná aj odborníkmi, ale žiaden vyštudovaný lekár vám nepovie ako je možné, že prítomnosť zvieraťa pôsobí mocnejšie ako ten najsilnejší komerčný liek.
Telepatia?
Telepatia u zvierat je pomerne zriedkavá a rovnako doteraz nevysvetlená záležitosť. Táto schopnosť sa často kombinuje spolu s nadaním predvídať budúcnosť. Testy potvrdili, že napríklad psy dokážu vycítiť príchod svojho pána už niekoľko hodín pred tým, ako vstúpi do bytu cez vchodové dvere. Prejavuje sa to napríklad zaujatím postoja pri dverách, prípadne nepokojným chovaním. Avšak zvieratá sa vedia orientovať v čase. Ak je psík naučený, že jeho milujúca osoba príde v približne rovnaký čas každý deň, tak sa jednoducho na jeho príchod pripravuje. Telepatia to teda určite nie je. Niekedy sa ale naskytne zaujímavá náhoda. Prezident Abraham Lincoln mal taktiež svojho milovaného psíka. Jedného večera však pes neustále pobehoval po Bielom dome. Bol zúrivý a neprestajne štekal. Zamestnanci si dokonca mysleli, že pes zošalel. Prezident Lincoln v tej dobe sedel vo Fordovom divadle, kde sa stal terčom atentátu. Je možné, že pes cítil nebezpečenstvo a chcel svojho pána varovať?
Neuveriteľné cesty
Krásne epické príbehy o tom, ako skupinka domácich zvierat, navzdory osudu, pri ceste domov prekoná všetky nástrahy divokej prírody sú založené na pravde. Nie je to teda výmysel filmových scenáristov. Podobné neobvyklé cesty veľmi často podstupujú zvieratá s cieľom nájsť svojho pána. Podobný kúsok sa podaril mnohým zvieratám. Bez problémov absolvovali tisíce kilometrov. Bez mapy, GPS navigácie a cudzej pomoci dokázali vystopovať osobu, na ktorej im záležalo a našli ju na mieste, kde nikdy predtým neboli.
Skutočné príbehy
Birmingham, USA, rok 2011. Jedno z tornád, ktoré v ten rok udrelo na mesto, bolo mimoriadne ničivé. Jednou z obetí, ktoré si tento živel vyžiadal, bol aj pes menom Mason. Silný vietor ho odniesol ďaleké kilometre preč od jeho domu. Pri dopade na zem si dokonca zlomil obe predné nohy. Prešli dva týždne od ničivého tornáda a Mason sa vrátil domov. Musel sa plaziť, pretože pre zlomené nohy nebol schopný normálneho pohybu. Vedel presne, ktorým smerom sa vydať. Doteraz nie je známe ako to dokázal, ale jeho návrat mnoho ľudí považuje za zázrak.
Aj mačka toho dokáže mnoho, ale jedna toho stihla až priveľa. Jej meno je Jessie a pochádza z Austrálie. Jej majiteľka sa presťahovala z mesta Adelaide do nového bydliska v meste Darwin. Samozrejme, Jessie sa presťahovala spolu s ňou. Po čase však zo svojho nového domova zmizla. Objavila sa približne o rok na mieste jej pôvodného bydliska v Adelaide. Mačka prešla viac ako 3 tisíc kilometrov naprieč austrálskou divočinou. Putovala cez miesta, kde žijú tie najnebezpečnejšie jedovaté hady planéty. Jej identitu bezpečne potvrdila majiteľka. Jessie ostala bývať v Adelaide, pretože bolo jasné, že k svojmu pôvodnému domovu cíti obrovské puto.
Predpovedajú zemetrasenie
Presne tak. Zvieratá dokážu predpovedať zemetrasenie. Táto ich schopnosť je v niektorých prípadoch istejšia ako vedecké merania. Je zaujímavé vedieť, že citlivé senzory zvierat sa mýlia iba málokedy. Najlepšie vedia zemetrasenie predpovedať slony (jemné receptory na chodidlách), holuby, ošípané a pavúky.
Podobne to bolo aj v roku 1963 v macedónskom Skopje. V miestnej zoo sa udialo čosi zvláštne. Mnoho zvierat začalo lomcovať klietkami a vrhali sa na mreže svojich výbehov. Nikto nevedel, čo sa deje a keďže bolo skoro ráno, tak nikto tomuto správaniu nevenoval prílišnú pozornosť. Po niekoľkých hodinách prišli prvé slabé otrasy zeme a nakoniec aj ničivé zemetrasenie. Zvieratá to cítili. Nikto ich však nepočúval.
Pamätáte si na zemetrasenie a následné vlny tsunami z roku 2004? Tak vedzte, že divožijúce zvieratá už niekoľko hodín pred príchodom prvých vĺn opustili pobrežie. Slony, ktoré vozili turistov, sa akoby splašili a utiekli aj s turistami do vnútrozemia.
Mačky sú samostatná kapitola
Mačky sú mimoriadne zvedavé, odolné a inteligentné stvorenia. Nie nadarmo sa o nich hovorí, že sú jednou labkou na onom svete. ich schopnosti odhalili už v starovekom Egypte, kde strážili pokoj rodiny aj posmrtnej hrobky. Mačka sa považovala za ochrankyňu od všetkého zlého. Ak mačka v rodine zomrela, tak si jej majiteľ na znak smútku oholil obočie. Za ublíženie mačke sa v Egypte udeľoval trest smrti.
A na záver je tu ešte jeden príbeh o mačke. Tara žije so svojou rodinkou v mestečku Bakersfield v USA. Mačka sa v roku 2014 stala hrdinkou, pretože sa vzorne postarala o najmladšieho člena rodiny, Jeremyho. Toho pred domom napadol pes, ktorý ušiel z vedľajšieho domu. Tara neváhala ani sekundu a okamžite pribehla malému chlapcovi na pomoc. Video z bezpečnostnej kamery obletelo celý svet. Je na ňom vidieť ako Tara vletí celou svojom váhou do agresívneho psa. A to tak razantne, že pes sa dá okamžite na útek. Tara vyráža za ním a po pár metroch, keď si je istá, že sa pes nevráti, sa okamžite vracia do spoločnosti malého Jeremyho. Toho už ratujú ostatní členovia rodiny. Ak by nebolo Tary, tak by sa to rozhodne neskončilo iba zopár stehmi. Mačka neostala nič dlžná svojej povesti, ochrancu rodiny.
Buďte teda vnímaví aj k svojim domácim miláčikom, pretože ako iste uznáte, je v nich viac ako si myslíme, alebo sme ochotní pripustiť.
Zdroj: https://zvieratka.pravda.sk/magazin/maju-zvierata-nadprirodzene-schopnosti