Views: 2
Zaujímavý archeologický objav sa podarilo nájsť náhodou pri búraní. Pravdepodobne ide o najväčšie a najzložitejšie podzemné mesto na svete.
Ako z Pána Prsteňov
Hlboké podzemné mesto v srdci Kapadócie, v tureckom meste Nevsehir, je jedným z najzaujímavejších archeologických objavov posledných rokov. Ako píše britský The Guardian špičku obrovskej siete labyrintov sa podarilo objaviť tureckým stavbárom v roku 2012 počas búracích prác.
Dnes už vďaka výskumu archeológovia vedia, že usadlosť bola veľká približne ako 65 futbalových ihrísk. Podzemné mesto, ktoré v mnohom pripomína obydlia z kníh Johna Ronalda Reuela Tolkiena, je hlboké 60 metrov a je dostatočne veľké, aby dokázalo poskytnúť útočisko pre približne 20-tisíc ľudí.
Sklady vína aj stajne pre dobytok
Objav poukazuje na dômyselnosť starovekých architektov. V podzemných komplexoch možno okrem izieb na nocľah nájsť sklady vína, jedálne, stajne pre dobytok a aj kaplnku.
Podzemný komplex v strednej Anatólii, ktorý má až 18 poschodí, nesie názov Derinkuyu. Vedci predpokladajú, že je starší ako 5-tisíc rokov. Je pravdepodobné, že k jeho dobudovaniu do súčasných rozmerov viedol zámer ochrániť obyvateľov pred náboženskými vojnami v časoch Byzantskej ríše.
Archeológovia sú presvedčení, že komunita v starovekom meste sa živila poľnohospodárstvom. Pre vstup do podzemia mohla využívať obrovské kamenné dvere ako v Tolkienových knihách. Výskum rozsiahleho podzemného labyrintu ešte nie je na konci.
Tunely medzi mestami v podzemí
Zaujímavý je spôsob, ako boli jednotlivé podzemné mestá medzi sebou prepojené. Derinkuyu spájal s ďalším mestom v hlbinách Kaymakliou tunel dlhý 8 km.
Staroveká Kapadócia bola známa množstvom podzemných miest. Mnohé z nich sa v Turecku zachovali do týchto dní.
A takto rozprávkovo to vyzerá na povrchu. Myslím si, že všetko bolo trochu inak, ako nás učili v škole… stoji to tam 5000 rokov, kto to mesto postavil a ako?
Zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/273605/v-turecku-nasli-podzemne-mesto-ma-vyse-5-tisic-rokov/