Od malička, keď sa prvýkrát nadýchneme, pracujú naše pľúca na tom, aby sme fungovali tak, ako máme. Pracujú, až kým nepríde náš posledný dych a výdych. Neustále. Napriek tomu veľa ľudí nevie správne dýchať. Pritom význam správneho dýchania poznáme už oddávna. Na cvičeniach jogy ako prvé začínate s dýchaním. Joga považuje správne dýchanie za základ, ktorí zabezpečí harmóniu a posilní telo i ducha. Ale joga si predsa len vyžaduje čas, sústredenosť a správnu techniku – na to nemá každý čas. Existuje však recept, ktorý si síce tiež vyžaduje vašu snahu, ale dá sa využiť kedykoľvek a kdekoľvek. Nájdete ho pod názvom vedomé dýchanie.

Vaše telo potrebuje kyslík. Najmä mozog je jeho veľkým spotrebiteľom. Miliardy mozgových buniek ho spotrebujú viac, keď sa potrebujete na niečo sústrediť. Ak budete správne dýchať, dýchanie ho dodá dostatok. Ak nie, tak sa nedivte, že aj vaše reakcie budú ospalé. Bez kyslíka mozog pracovať nemôže. Práve preto je dýchanie a správna činnosť srdca taká dôležitá – pumpuje krv do mozgu a tým mu zabezpečuje dostatok kyslíka. Ale nie je to len mozog, celé telo potrebuje, aby bolo zásobované kyslíkom.

Jednou z najlepších ciest, akou to môžete dosiahnuť, je hlboké dýchanie. Také, aby ste pri hlbokom nádychu priam cítili, ako sa do vás vlieva energia a sila, a pri výdychu túto energiu zase vysielali zo seba von. Takto to radí napríklad Jack Angel v knihe Samoliečenie. Radí vám tiež, by ste si pri tom pohodlne ľahli a sústredili sa na dýchanie. Pri nádychu čo najviac roztiahnite brucho a hrudník, aby ste sa priam naplnili vzduchom. Precvičte si všetky dýchacie svaly, ktoré len máte. Pri výdychu zase brucho hrudník stiahnite, ako sa len dá. Je to akási energetická očista – mali by ste podľa Angela cítiť, ako sa zbavujete energetického odpadu. Takéto hlboké dýchanie by malo obnoviť rovnováhu celého organizmu a podporiť tok liečivých energií.
Zlepšenie dýchania sa prejaví zlepšením vašej kondície. Ak dýchate nepravidelne a plytko, nerobíte dobre. Pri hlbokom dýchaní do seba dostanete viac ako 50 litrov vzduchu. Pri plytkom dýchaní je to päťkrát menej.
Pri hlbokom dýchaní vám stačí nadýchnuť sa približne pätnásťkrát za minútu. Pri nepravidelnom dýchaní to je oveľa viac. Vôbec nie je za vlasy pritiahnuté, keď budete počuť, že obyčajný vzduch nám dodáva silu a energiu. Niektoré orientálne filozofie hovoria o tom, že človek má počas života určený počet vdychov a výdychov. Keď dýchate pomaly a zhlboka, vyčerpáte si svoj prídel neskôr, než keď sa nadýchnete veľakrát, ale zle.
Správne dýchanie ordinujú lekári nielen ako liečbu na choroby, ale aj ako prevenciu. Stále platí to, čo sme sa učili ešte na základnej škole. Dýchame nosom, nie otvorenými ústami. Nesprávne dýchanie vám môže spôsobiť ďalšie problémy – keď už nič iné, tak si neprecvičujeme medzirebrové i ďalšie svaly.
Správne hlboké dýchanie upokojuje. Zbaví vás stresu, upokojí myseľ, dostane vás do stavu, že čas okolo vás sa zdanlivo spomalí. Venujte tento čas relaxu či meditácii. Prospeje to vašej psychickej i fyzickej podobe viac než čokoľvek iné. Pritom je to zadarmo – nemusí vám to naordinovať žiadny lekár a nepotrebujete na to nijaký recept. Nájdite si vhodnú polohu, môže to byť poležiačky, môžete sa pohodlne posadiť, podľa toho, ako vám to vyhovuje. Dôležité je, aby to bola poloha pohodlná, aby ste sa sústredili na dýchanie a nie na to, či vás niečo neomína a niekde netlačí.

Nie je dôležité len to, ako dýchate, ale aj to, čo dýchate. Preto by ste si mali rezervovať čas na výlet do prírody, niekam, kde je čistý vzduch. Taký, ktorý priam vonia “čerstvosťou”, o ktorom môžete povedať, že lieči sám o sebe, aj keby ste nemali drahé rozbory vzduchu. Taký, v ktorom sa vám voľne dýcha a cítite, že z vás padá to, čo vás ťažilo a prináša vám úľavu.
Tak neváhajte – poďte si zadýchať, nie sa zadýchať…

Zdroj: https://www.ivestenie.sk/dychanie-ktore-lieci