Znie to akoby sa jednalo o nejaké rozprávkové mesto, však?
Mesto, ktoré na svoj úspešný chod nepotrebuje politiku, náboženstvo či dokonca ani peniaze, by sme asi najskôr hľadali v nejakom sci-fi filme.
V takomto vedecko-fantastickom filme by toto bájne mesto najskôr existovalo na planéte Zem dakedy vo veľmi ďalekej budúcnosti.
Nemusíme však cestovať do vzdialenej budúcnosti – mesto, v ktorom jeho obyvatelia si takto spokojne nažívajú, na Zemi skutočne jestvuje. Toto mesto je, inými slovami, raj na Zemi.
Netradičné mesto menom Auroville
Poďme teda na návštevu do Auroville. Mesto Auroville bolo založené v roku 1968. Organizácia OSN ho zaraďuje medzi mestá s medzinárodným štatútom.
V Auroville žijú obyvatelia z 50 rôznych krajín sveta, čiže obyvatelia rôznych národností a odlišných kultúr.
Na oficiálnej webovej stránke mesta Auroville sa môžeme dočítať: „Zmyslom mesta Auroville je stať sa univerzálnym mestom.
V tomto meste muži a ženy zo všetkých krajín sveta budú môcť žiť v mieri a v tvorivej spolupráci, ktoré budú stáť nad akýmkoľvek vierovyznaním, politickou ideológiou, národnou príslušnosťou či rasou.
Mesto Auroville si dáva za cieľ, aby sa zjednotené ľudstvo stalo skutočnosťou.“
Obyvateľom mesta Auroville sa darí zvyšku sveta dokázať, že je možné spolunažívať bez zbytočných problémov.
V tomto meste nie je zavedený žiaden politický systém, žiadne organizované náboženstvo a (asi) to najlepšie na všetkom je, že v Auroville nenájdeme žiadne peniaze.
Namiesto peňazí tu funguje systém založený na výmene.
Spočiatku sa mnohým z nás predstava, že by sme mali žiť v takomto meste nebude asi celkom pozdávať. Avšak v protiklade k takejto nepríliš vábnej predstave stoja jeho futuristické budovy a stavby.
Sú postavené podľa princípov najmodernejšej architektúry, ktorá prechádza neustálymi experimentmi, vývojom a zmenami.
Figovník na fotografii má niečo málo cez sto rokov.
Figovníky sú zvláštne tým, že z ich vetiev vyrastajú ďalšie korene, ktoré sa tým pádom nachádzajú vo vzduchu a nie pod zemou. Koreň, ktorý takýmto spôsobom vyrastie z vetvy figovníka, si pomaly nájde cestu k zemi kde sa zakorení a tak z neho vyrastie nový kmeň.
Veľkosť priemeru koruny figovníka na fotografii je približne 50 metrov – tento rozmer udržiavajú záhradníci tak, aby figovník pekne ladil so svojim okolím.
Budovy v meste Auroville majú futuristickú architektúru. Celé mesto je koncipované tak, aby umožňovalo jeho obyvateľom optimálnym spôsobom využívať obnoviteľné zdroje energie.
Jedna z hlavných myšlienok tohto mesta je šetrnosť a neznečisťovanie životného prostredia. Aj to sú dôvody, prečo je tu nemalá pozornosť venovaná opätovnému použitiu resp. recyklácii materiálov.
Auroville je v podstate prototypom sebestačného eko-mesta.
Obr.: Impozantná budova Matrimandir známa aj ako „Srdce mesta Auroville“ alebo tiež ako „Miesto úsvitu“. Toto miesto slúži obyvateľom Auroville najmä na duchovné účely ako sú meditácia, joga či pohrúženie sa do seba. Treba ešte podotknúť, že budova Matrimandir neslúži ako svätyňa žiadnemu náboženstvu či sekte, keďže jednou z hlavných zásad mesta je nepresadzovanie konkrétneho náboženstva či vierovyznania.
Ako sme už spomenuli, Auroville je úplne sebestačné mesto a jeho obyvatelia majú dostatok všetkých potrebných potravín.
Polia s najrôznejšími plodinami a nespočetné množstvo ovocných stromov sa tu rozprestierajú na pätnástich farmách o celkovej rozlohe 160 hektárov.
Zakladateľkou mesta Auroville je Mirra Alfassa, ktorá tu plní úlohu duchovného guru a známa je skôr pod oslovením „Matka Auroville“.
Zmysel mesta Auroville
Pani Mirra Alfassa zmysel mesta Auroville často definuje nasledovne:
„Na Zemi by malo existovať mesto, na ktoré si nebude robiť nárok žiaden národ. Obyvateľmi tohto mesta by boli len ľudia dobrej vôle, ktorí majú úprimnú túžbu žiť ako slobodní obyvatelia sveta.
Obyvatelia tohto mesta by uznávali len jedinú autoritu, ktorou je jednoduchá a zvrchovaná pravda. Toto mesto by bolo sídlom mieru, svornosti a harmónie.
Človek by tu využíval svoj vrodený bojový inštinkt výhradne len v tých prípadoch, kde by sa jednalo o prekonanie príčin jeho utrpenia a biedy, na prekonanie slabosti a ignorancie a tiež na prekonanie obmedzení či hendikepov.
V tomto meste by boli duchovné potreby a záujem o skutočný progres uprednostnené pred uspokojovaním egoistických túžob či vášní, pred rozkošou a materialistickými pôžitkami.“
Obr.: Auroville – ideálne mesto, ktoré funguje bez akýchkoľvek peňazí či meny. Mesto v Indii, ktoré by ste počas svojho života určite mali navštíviť.
Záver
Mesto Auroville je určite jedno z najzaujímavejších a najpodnetnejších miest na Zemi. Odporúčame vám preto, aby ste si o ňom naštudovali viac informácií.
O meste Auroville je na internete dostupné veľké množstvo pútavých videí a článkov.
Zdroj: https://silavedomia.sk/mesto-v-ktorom-si-ludia-nazivaju-bez-politiky-nabozenstva-ci-penazi/?fbclid=IwAR2fmV-6j_jL27Q03-wTCB-wueyqOnYaohDPFbOQCy17iYldrWn1A_Wdndo