Žijeme vedome?

Sedemtisíc rokov staré obrie kamenné pamätníky v Saudskej Arábii zmiatli vedcov

Views: 0

Tisíce rokov predtým, ako boli postavené egyptské pyramídy, Stonehenge a maltské chrámy, obyvatelia Arábie postavili Mustatily.


Mustatils sú obrovské kamenné pamiatky staré asi 7 000 rokov. Arabské meno „mustatil“ znamená obdĺžnik.
Účel týchto tajomných štruktúr nie je stále známy, existuje však niekoľko teórií, ktoré sa snažia vysvetliť, čo prispelo k náhlemu začiatku masívnej výstavby týchto tajomných kamenných štruktúr.
V Arabskej púšti našli archeológovia stovky mustatilov. Tieto obrovské stavby z kameňa, naukladané do obdĺžnikov, patria medzi najstaršie rozsiahle stavby na svete. Zaujímavé na týchto obrovských pamiatkach je, že sa nachádzajú iba na severozápade Saudskej Arábie.

Fúzy sa začali nachádzať vďaka satelitným snímkam, a keďže boli často pokryté mladšími štruktúrami, predpokladalo sa, že môžu byť veľmi starodávne, siahajúce pravdepodobne do doby neolitu.
Posledný výskum odhalil zaujímavé nové informácie, ktoré môžu objasniť účel týchto mohutných kamenných pamiatok.
Dr. Hugh Graukatt z Max Planck Institute for Chemical Ecology, Human History and Biogeochemistry pracoval s medzinárodným tímom na dôkladnom preskúmaní týchto tajomných kamenných štruktúr.

Vedecký tím zatiaľ identifikoval viac ako sto nových Mustatilov nájdených na južných hraniciach púšte Nefud medzi mestami Hail a Taima, ktoré sa pripojili k stovkám predtým identifikovaným zo zobrazovacích štúdií aplikácie Google Earth, najmä v oáze Khaybar oblasti.
Vedci zistili, že tieto štruktúry zvyčajne pozostávajú z dvoch veľkých plošín spojených paralelnými dlhými stenami, ktorých dĺžka niekedy presahuje 600 metrov. Dlhé steny sú veľmi nízke, bez zjavných otvorov a sú rozmiestnené na rôznych miestach a v rozmanitej krajine. Je tiež zaujímavé, že okolo Mustatilov sa našlo niekoľko ďalších archeologických nálezov – napríklad kamenné nástroje.

Saudi Arabia stone mustatil structures could be oldest monuments in world,  study finds

Nikto nemôže s určitosťou povedať, prečo sa Mustatily začali stavať pred tisíckami rokov, ale vzhľadom na to, že pamiatok bolo objavených v toľkom množstve, museli byť tieto stavby pre obyvateľov Arabskej púšte dôležité.
Bol to výbeh pre zvieratá, rituálne miesto alebo slúžil úplne neznámemu účelu, ktorému jednoducho nemôžeme porozumieť?
Na jednom z mušlí doktor Hugh Graucatt a jeho tím našli zvieracie kosti vrátane divých zvierat a pravdepodobne aj hospodárskych zvierat. Aj keď je možné, že posledné uvedené sú divé bizóny. Na ďalšom mustate našiel tím kameň, na ktorom bol namaľovaný geometrický vzor.
Na základe archeologických objavov vedci naznačujú, že mustaty boli rituálnymi miestami, kde sa zhromažďovali skupiny ľudí, aby uskutočnili niektoré v súčasnosti neznáme spoločenské udalosti.

Skutočnosť, že niekedy bolo postavených niekoľko štruktúr vedľa seba, môže naznačovať, že samotný akt ich budovania bol akýmsi cvičením sociálnych sietí. Severná Arábia pred 7000 rokmi bola veľmi odlišná od súčasnosti. Množstvo zrážok bolo vyššie, preto bola väčšina územia pokrytá lúkami a jazerami. V tejto oblasti sa darilo pastierom, ale v tejto oblasti sa ťažko žilo, pretože pretrvávalo riziko sucha.
Hypotéza tímu spočíva v tom, že fúzy boli vytvorené ako sociálny mechanizmus pre život v tejto zložitej krajine. Nemusia to byť najstaršie budovy na svete, ale majú mimoriadne veľké rozmery pre toto rané obdobie, viac ako dvetisíc rokov pred postavením pyramíd v Egypte.
„Mustatil ponúka úžasné pochopenie ľudských spoločností v Arábii v poslednej fáze takzvanej Zelenej Arábie. Tešíme sa na ďalší výskum týchto štruktúr s našimi rôznymi medzinárodnými a saudskými partnermi, “uviedol Dr. Hugh Graucatt.




Zsdroj: https://etm-club.site/gigantskie-kamennye-pamjatniki-v-saud/

Exit mobile version