Views: 2
Guido Baggianata narazil na tú štúdiu minulý rok. Istý nemecký egyptológ v odbornom magazíne Egyptology Letters B opisoval čudný nápis z pyramídového komplexu Sákkare.
Mal dokazovať prítomnosť zvláštnej kasty ľudí, pravdepodobne pozostatku po staršej, rozvinutej civilizácii, ktorá mohla doraziť do oblasti ešte pred vznikom Starej ríše. Teda skôr, ako Meni zjednotil Horný a Dolný Egypt.
S touto myšlienkou sa taliansky archeológ pohrával už dlhšie. Na rôznych miestach v okolí Stredozemného mora nachádzal náznaky po prítomnosti dávnej, relatívne vyspelej kultúry, ktorá mohla dokonca predchádzať mezopotámskym mestám. Takéto odvážne hypotézy však potrebovali poriadne dôkazy. A tie Baggianata nemal.
Zmeniť to teraz môže podmorský nález talianskej expedície z Podmorského inštitútu v Benátkach. Na morskom dne neďaleko Malty objavili vedci zle zachované pozostatky po dávnom plavidle aj s čiastočným nákladom.
Našli aj kamenné tabuľky s vytesanými nápismi vo viacerých jazykoch, ktoré hovorili o dávnej kultúre, čo do oblasti dorazila z východu. Tabuľky majú zhruba 4-tisíc rokov.
Záhadná tabuľka
Pravdepodobne sa jedná o prepis podstatne staršieho textu. Ukážka v egyptských hieroglyfoch a sumerskom klinovom písme však začína slovami „my, ktorí sme prišli z veľkých stepí, my, ktorí vieme stavať a búrať, my seba nazývame praví ľudia, Slaueniši“.
Baggianata si okamžite všimol, že slovo trochu pripomína výraz, ktorým Byzantínci podstatne neskôr označovali slovanské kmene. Oveľa dôležitejšie však bolo pokračovanie textu, ktorý hovoril o veľkej katastrofe, ktorá zničila rozvinuté mestá aj s ich kultúrou. „A tak sme sa, z vôle bohov a so strachom vydali na veľkú cestu na západ,“ končil text na tabuľkách.
„Ja viem, že to znie úplne šialene,“ dodáva vedec pre miestny mesačník Fandonia. „Akási vyspelá kultúra mala do oblasti doraziť v čase, keď sa Egypťania či Sumeri ešte len učili písať. A táto kultúra mala rozvinutý jazyk, písmo, matematiku a predstavu o svete okolo seba.“
Vedec však zdôrazňuje, že archeológia je veda o dôkazoch. A nie o tom, čo si akýkoľvek odborník predstavuje ako pravdepodobné. Stále viac nálezov pritom ukazuje, že z východu na západ pred tisícročiami dorazila vyspelá spoločnosť, ktorá priniesla do oblasti Stredozemného mora vzdelanosť.
„To nie sú len tie tabuľky,“ dodáva taliansky vedec. „Už dávnejšie sme objavili čudné stavby, naoko nelogické rituály a písmo, ktoré jestvovalo paralelne so známymi starovekými písmami. Akurát dodnes ho nedokážeme rozlúštiť.“
Vedci sú opatrní
Odborníci si teraz myslia, že Slaueniši, pravdepodobne predkovia Slovanov a teda aj starých Slovákov pochádzali niekde z okolia dnešného Bajkalského jazera. Zrejme prírodná katastrofa alebo iná, dosiaľ neznáme udalosť spôsobila, že sa kultúra rozpadla a jej obyvatelia sa vydali na západ.
Stopy zanechali v starovekom Egypte, Babylone a zrejme čiastočne aj v Byzancii. Po vytrvalom úpadku však dôkazy o týchto obyvateľoch mizli, rovnako ako klesal ich vplyv.
Preto sa predpokladalo, že ich potomkovia, ktorí dorazili do Európy okolo 5. storočia, tvorili nové, relatívne primitívne kmene. Starí Slováci však pritom mohli byť potomkami elitnej, starodávnej spoločnosti.
„Pred podobnými závermi však musíme byť poriadne opatrní,“ dodáva Baggianata. „Na veľké tvrdenia potrebujete veľké dôkazy. A naše dôkazy ešte dostatočne veľké nie sú.“
ZDROJ: https://tech.sme.sk/c/6752935/vedci-objavili-skutocny-povod-starych-slovakov.html