Views: 2
Staré babylonské tablety, ktoré sa pravdepodobne používajú na prieskum, používajú Pytagorovu trojnásobok najmenej 1 000 rokov pred Pytagorom.
Austrálsky matematik objavil na 3 700 rokov starej babylonskej hlinenej tablete, čo môže byť najstarší známy príklad aplikovanej geometrie. Tableta je známa ako Si.427 a má plán poľa, ktorý meria hranice nejakej krajiny.
Tabuľka pochádza zo starého babylonského obdobia medzi rokmi 1900 a 1600 pred n. L. A bola objavená na konci 19. storočia v dnešnom Iraku. Bola umiestnená v istanbulskom archeologickom múzeu predtým, ako ju vypátral doktor Daniel Mansfield z University of New South Wales.
Mansfield a Norman Wildberger, docent UNSW, predtým identifikovali inú babylonskú tabletu ako najstaršiu a najpresnejšiu trigonometrickú tabuľku na svete . V tej dobe sa špekulovalo, že tablet pravdepodobne bude mať nejaké praktické využitie, možno pri geodézii alebo stavbe.
Táto tableta Plimpton 322 opísala pravouhlé trojuholníky pomocou Pythagorových trojíc: tri celé čísla, v ktorých sa súčet druhých mocnín prvých dvoch rovná štvorcu tretieho-napríklad 3 2 + 4 2 = 5 2 .
“Nechcete, aby ste náhodne prišli s trigonometriou, zvyčajne robíte niečo praktické,” povedal Mansfield. Plimpton 322 ho vydal na cestu nájsť ďalšie tablety z rovnakého obdobia, ktoré obsahovali Pytagorove trojky, nakoniec ho priviedol k Si.427.
“Si.427 je o pozemku, ktorý sa predáva,” povedal Mansfield. Tabuľa v klinovom písme s charakteristickými klinovými zahĺbeniami opisuje pole s bažinatými oblasťami, ako aj mlat a blízku vežu.
Obdĺžniky zobrazujúce pole majú protiľahlé strany rovnakej dĺžky, čo naznačuje, že geodeti v tomto časovom období navrhli spôsob, ako vytvoriť kolmé čiary presnejšie ako predtým, podľa Mansfielda.
“Rovnako ako dnes, máte súkromné osoby, ktoré sa pokúšajú zistiť, kde sú ich pozemné hranice, a prieskumník vyjde, ale namiesto kusu zariadenia GPS používajú Pythagorove trojky.”
Napriek tomu, že Plimpton 322 a Si.427 používajú Pytagorove trojky, predbehli gréckeho matematika Pytagorasa o viac ako 1 000 rokov.
“Keď pochopíte, čo sú to tripy Pythagorea, vaša spoločnosť dosiahla konkrétnu úroveň matematickej vyspelosti,” povedal Mansfield.
Si.427 obsahuje tri pytagorejské trojky: 3, 4, 5; 8, 15, 17; a 5, 12, 13.
Babylončania používali číselný systém základne 60 – podobný tomu, akým dnes držíme čas – ktorý sťažoval prácu s prvočíslami väčšími ako päť.
Si.427, popísaný v štúdii v časopise Foundations of Science , pochádza z obdobia zvyšovania súkromného vlastníctva pôdy. “Teraz, keď vieme, aký problém Babylončania riešili, prefarbuje všetky matematické tablety z tohto obdobia,” povedal Mansfield. “Vidíte, že matematika sa vyvíja tak, aby zodpovedala potrebám doby.”
Jednou z vecí, ktoré si Mansfield láme so Si.427, je sexagesimálne číslo „25:29“ – podobné 25 minútam a 29 sekundám – ktoré je vyryté veľkým písmom na zadnej strane tabletu.
“Je to súčasť výpočtu, ktorý vykonali?” Je to oblasť, s ktorou som sa ešte nestretol? Je to meranie niečoho? “ povedal. “Je mi to naozaj nepríjemné, pretože v tablete je toho toľko, že tomu rozumiem.” Vzdal som sa snaženia prísť na to, čo to je. “
ZDROJ: https://www.theguardian.com/science/2021/aug/05/australian-mathematician-discovers-applied-geometry-engraved-on-3700-year-old-tablet?fbclid=IwAR0D7WuQPBy0ZmuU6HcdhlijcQNM2G1iPP1KODJcvX-NbG5vDXAM9Ukj_nE