Legendárna cesta do stredu Zeme nemusí byť tak nereálna, ako by sa na prvé počutie mohlo zdať. Krubera Cave je totiž najhlbšou jaskyňou na svete, a aj keď vás nedovedie až po spomínaného stredu zeme, jej hĺbka je pri najmenšom ohromujúca a reálne nepredstaviteľná.
Krubera Cave, tiež známa ako Voronya alebo Voronja Cave,
je so svojou ohromujúcou hĺbkou 2 197 metrov najhlbšou známou jaskyňou na svete. Pre lepšiu orientáciu, predstavte si šesť a pol Eiffeloviek naskladaných na seba. Jaskyňa je považovaná za „Everest jaskýň“ a nachádza sa v masíve Arabika, jednom z najväčších vysokohorských vápencových masívov na okraji Čierneho mora v západnom Kaukaze v Gruzínsku. Táto hora skrýva niekoľko stoviek jaskýň, ktoré sa začali rozvíjať pred asi 5 miliónmi rokov, no len 5 z nich je hlbších ako 1 000 metrov a jedine Krubera je jedinou na svete s hĺbkou viac ako 2 000 metrov.
Od jej objavu v roku 1960 sa prieskumníci a vedci pokúšali zostupovať stále hlbšie a hlbšie a zakaždým nastavovali nové rekordy. V roku 2001 sa Krubera stala oficiálne najznámejšou jaskyňou, ktorú preskúmal človek do hĺbky 1 710 metrov, čím porazila Lamprechtsofen o úctyhodných 80 metrov. V roku 2004 sa stala známou ako najhlbšia jaskyňa na svete s hĺbkou viac ako 2 000 metrov a v roku 2012 sa ukrajinský bádateľ Gennadiy Samokhin spustil až do šachty, ktorá je úplne ponorená vo vode a týmto odvážnym aktom rozbil dovtedy platiaci svetový rekord.
Krubera je 16 058 metrov dlhý jaskynný systém, ktorý sa skladá z hlbokých vertikálnych studní, ktoré sú prepojené úzkymi chodbami. Jaskyňa začína vysoko v horách v nadmorskej výške 2 256 metrov a na mnohých miestach je tak úzka, že musela byť vytesaná, aby bol cez ňu možný bezpečný priechod. V hĺbke 200 metrov sa jaskyňa delí do dvoch hlavných vetiev – Non-Kuybyshevskaya (preskúmaná do hĺbky 1 293 metrov) a Main (2 197 metrov) a v hĺbke 1 300 metrov do mnohých ďalších. Keď ju speleológovia začali skúmať, jednou z útrap, ktorej čelili, boli zatopené tunely tzv. „žumpy“. Keď na ňu jaskyniari narazili, jednoducho si museli natiahnuť potápačskú výstroj a pokračovať ďalej.
Jaskyňa je teraz veľmi populárnou destináciou pre expedície pochádzajúce z rôznych krajín. Fotky z výprav v priebehu rokov ukazujú obrovský podzemný div a vyzerajú, akoby boli fotené priamo na ceste do stredu zeme. S mraziacim podzemným vodopádom, celou oblasťou naplnenou vodou a tunelmi tak úzkymi, že je takmer nemožné sa cez ne pretiahnuť, je Krubera hrôzostrašne inšpirujúcim labyrintom nespočetných jám a priepastí zostupujúcich hlboko do tmy.
Ruskí speleológovia navštívili dno najhlbšej jaskyne v Abcházsku a vytvorili nový rekord. Aby dosiahli dno jaskyne, ktorá je nazvaná na počesť zosnulého sovietskeho bádateľa Alexandra Verevkina, spúšťali sa štyri speleológovia skoro týždeň.
Vedci sa spustili do hĺbky viac ako 2 000 metrov ešte nepreskúmanej jaskyne. Keď zo zaplavenej časti jaskyne vyzdvihli meracie hĺbkomer, pochopili, že sa nachádzajú na dne najhlbšej jaskyne na svete, ktorá je unikátnym prírodným javom o hĺbke 2 212 metrov.
Pri spúšťaní so sebou mali dva desaťkilogramové vrecia, vybavenie, potraviny, lampy a horáky. Nocľah si zariaďovali v hlbokých kamenných výklenkoch. Pre spojenie s povrchom ťahali do hĺbky telefónne káble.
Jaskyňa bola osídlená živými organizmami, ktoré sa tu usídlili pred 10 miliónmi rokov. Ruskí speleológovia zobrali a priniesli na povrch viac ako 20 vede neznámych vzoriek jaskynné fauny.
ZDROJ: https://deed.sk/clanok/vydajte-sa-na-cestu-do-stredu-zeme-cez-utroby-najhlbsej-jaskyne-na-svete/629/?navrh