Views: 6
Prohibícia (suchý zákon) bola schválená Kongresom USA v roku 1919, vstúpila do platnosti v januári 1920 a bola zrušená v decembri 1933. G. Goslar o tom napísal v knihe „Moderná Amerika“:
„Za menej ako tri roky „suchého zákona“ nastalo v spoločnosti značné zlepšenie. Počet zatknutých osôb sa znížil 3,5-krát, a to aj za tuláctvo, hoci podmienky vykorisťovania a nezamestnanosti zostali rovnaké.
Vo Philadelphii bolo po 9 mesiacoch prázdnych niekoľko väzníc a 1100 ciel a počet väzňov sa znížil z 2000 na 474, t.j. 4,2 krát.
1. apríla 1923 zostalo vo väznici v Chicagu 600 z 25 000 väzňov. Zločinnosť v USA klesla o 70 %.
V nemocnici Buffalo boli lôžka uvoľnené v psychiatrických liečebniach darované pacientom s tuberkulózou, ktorých počet počas rokov obchodu s alkoholom vzrástol.
Spotreba mlieka obyvateľstvom sa zvýšila.
Blahobyt ľudí sa zlepšil.
Posilnili sa rodinné hodnoty.
Úspory vzrástli.
Zlepšila sa morálka a hygiena.
Znížil sa počet zranení a nehôd, pričom straty sa znížili o 250 miliónov dolárov.
Úmrtie ľudí na akútnu otravu alkoholom sa takmer zastavilo.
Bola znížená celková úmrtnosť.
Namiesto niekdajšieho nudného šera sa v pracujúcich rodinách objavil blahobyt, pokoj a šťastie.
Úspora práce išla do výstavby domov.
Nakupovanie sa stalo pohodlnejším.
Počet požiarov sa výrazne znížil.
Štát Kansas splatil svoj 2 milióny dolárový dlh. A vrátené zmenky boli verejne spálené.
Guvernér Kansasu telegrafoval Novému Zélandu: „Všetci štátni zamestnanci, odborové zväzy, lekárske združenia a 95 % zvyšku obyvateľstva hlasujú za zákon o triezvosti.“
Početné zatvorené pivovary a liehovary boli rýchlo, ekonomicky a s veľkým prínosom premenené na výrobu produktov a tovarov, ktoré ľudia potrebovali: sirupy, konzervované ovocie a zeleninu, mydlá, sladkosti, maslo, oblečenie, rukavice, knihy a dokonca aj na otvorenie hotelov. .
Toto sú pozitívne účinky prohibície v Amerike. Z tohto zďaleka nie úplného zoznamu je zrejmé, že prohibícia priniesla občanom Ameriky obrovské pozitívne momenty a je zrejmé, že prohibícia prináša ľuďom dobro.
Novinári, politici atď. nám však z televíznych obrazoviek ako jeden hovoria, že „suchý zákon“ je to najhlúpejšie opatrenie. Tu sú ich argumenty:
Organizovaný zločin vzrástol.
Štát prišiel o značnú časť príjmov z predaja alkoholu.
Objavili sa podzemné pálenice.
Objavili sa pašeráci (Bootlegger) – cez oceán alebo cez kanadské hranice dopravili do krajiny zakázaný alkohol.
Objavili sa nelegálne krčmy (Speakeasy), kde sa šeptom objednával čaj so zmysluplným žmurknutím a v šálke čaju sa kupoval silný nápoj.
To je všetko, odporcovia „suchého zákona“ už nemôžu priniesť žiadne argumenty vo svoj prospech.
Pozitívnych momentov bolo podľa mňa oveľa viac. Samozrejme, vždy sa nájdu ľudia, ktorí pôjdu proti zákonu, či už ide o prohibíciu alebo zákon proti drogám. Mal by som poznamenať, že odporcovia „prohibície“ boli veľmi vplyvní ľudia, takže aj na legislatívnej úrovni prispeli k rozvoju korupcie a všetkými možnými spôsobmi zasahovali do orgánov činných v trestnom konaní…“
Pripomíname, že alkohol je podľa amerických vedcov droga.
Známy lekársky časopis The Lancet uskutočnil v roku 2007 rozsiahly prieskum medzi najuznávanejšími odborníkmi v tejto oblasti a na základe tohto prieskumu zostavil a zverejnil hodnotenie najbežnejších drog. Alkohol je v tomto hodnotení na 5. mieste po takých tvrdých drogách ako heroín, kokaín, barbituráty, metadón. Drogy ako butyrát a extáza sú na 17. a 18. mieste. Alkohol je oveľa nebezpečnejší…
ZDROJ: https://www.biosferaklub.info/zakaz-konzumacie-alkoholu-v-roku-1920-v-usa-do-znacnej-miery-ozdravil-obyvatelstvo/