Posledné roky sme svedkami spustenia mnohých procesov globálneho charakteru. Nechcem povedať, že to začalo Covid pandémiou, no tento proces bol dôležitým, možno až najdôležitejším, ktorý nás všetkých prinútil zamyslieť sa nad tým, že sa tu – v našej vyspelej spoločnosti – niečo poriadne kazí.
Sebastrednosť, agresia, nenávisť a až podlosť sa na nás začali valiť z médií. Z tých médií, ktoré nás majú pravdivo informovať o tom, čo sa deje v spoločnosti. Z nejakého dôvodu však hrajú politickú hru a stali sa mechanizmom navyšovania už spomínanej nenávisti a agresie, čím sa spoločnosť rozdeľuje takmer na každej svojej úrovni. Zašlo to tak ďaleko, že sa delíme na „správnych“ a „nesprávnych“ podľa toho, koho volíme, aké máme názory či aké médiá čítame.
Mnohí ľudia už toho majú dosť. Túžia po zmene. Po novom, inom svete.
Ale kde začať?
Návrat k identite
Zmena sveta nezačína v parlamentoch ani na summitoch – začína v jednotlivcovi. V tom, ako myslíme, ako cítime a ako konáme. A práve tu môžeme čerpať inšpiráciu z našich vlastných koreňov. Slovensko je krajinou s bohatou duchovnou a kultúrnou tradíciou. Nielen kresťanskou, ale aj predkresťanskou, slovanskou. Sme potomkami ľudí, ktorí žili v úzkom spojení s prírodou, rešpektovali kolobeh ročných období, vedeli žiť v spoločenstve a zdieľať hodnoty ako česť, odvaha, súdržnosť a rešpekt. Pestovali cnosti a svoj život a budúcnosť svojho Národa a svojich Rodov zakladali na svojich deťoch – na výchove svojich detí.
Dnes pôsobia na Slovensku rôzne národné, kultúrne a slovanské skupiny, ktoré sa snažia obnovovať túto dávnu múdrosť. Či už ide o spolky venujúce sa starým slovanským tradíciám, alebo o národné kruhy hľadajúce cestu von z tejto politickej a spoločenskej situácie – všetky tieto snahy sú výrazom túžby po niečom hlbšom, po skutočnom zjednotení sa. No sme schopní sa zjednotiť? Sme schopní opustiť egoistické ambície a robiť kroky len kvôli našej budúcnosti – kvôli našim deťom? Ktoré zo slovanských a národných skupín, kruhov a hnutí robí svoju činnosť hlavne kvôli Cnostiam a hodnotám, ktoré chceme zachovať našim deťom v podobe novej kultúry spolužitia? Je čas prestať so vzájomným ohováraním, ponižovaním, vysmievaním sa a začať konať spoločne. Sadnúť si za jeden okrúhly stôl, alebo na jednu lúku, kde sa všetci vo vzájomnej úcte porozprávame o spoločných hodnotách a krokoch, ktoré je potrebné podniknúť.
Spoločnosť postavená na hodnotách
Ak má prísť zmena, musí byť postavená na hodnotách, ktoré nás spájajú, nie rozdeľujú. Slovanská kultúra vždy kládla dôraz na Rodinu, komunitu, úctu k Predkom a našej zemi – k pôde. Toto sú základy, na ktorých možno opäť stavať. Nie ako návrat do minulosti, ale ako vytvorenie modernej spoločnosti, ktorá nezabudla, kým je a kde žije.
Zmena sveta nezačína veľkým revolučným gestom, ani pokrikmi na ulici. Zmena sveta nezačína v žiadnom parlamente a ani ju nespôsobia politici. Zmena začína v rodine, v komunite, v našom postoji k Pravde, k Prírode, k druhému Človeku. V schopnosti znova sa počúvať, prestať sa nenávidieť a začať budovať – nie rúcať.
Začnime !
Čím viac ľudí si uvedomí, že zmena je možná, tým skôr sa stane realitou. A tu je úloha každého z nás: prebudiť svoje Svedomie, rozvíjať v sebe vedomie, zodpovednosť a láskavosť. Učiť deti pravde, nie propagande. Podporovať médiá, ktoré informujú, nie manipulujú. A hlavne – hľadať spojenia, nie nepriateľov.
Možno nezmeníme celý svet. Ale môžeme zmeniť ten svoj. A keď nás bude dosť, môže to byť začiatok nového sveta. Lepšieho. Ľudskejšieho. Slovanského v tom najhlbšom zmysle slova.
S úctou Milan