Views: 49
Zatiaľ čo našu západnú civilizáciu sužujú najrôznejšie choroby, na zemi existuje miesto, ktorého obyvatelia sa dožívajú veľmi vysokého veku, choroby sú im cudzie, a navyše stále vyzerajú mladistvo. Sú usmievaví a voči cudzincom sú vždy priateľsky naladení. Nie, nejde o návštevníkov z cudzej planéty, ale o ľudí z kmeňa Hunza.
Údolie Hunza v Pakistane je doslova dychvyrážajúce.
Ďaleko od našich hôr, v horách na hraniciach severného Pakistanu a Indie, žije veľmi zvláštny kmeň Hunza. Zvláštne preto, že jeho ľudia vyzerajú natoľko mlado a zdravo, že turisti bývajú šokovaní ich skutočným vekom. Mnohí jedinci sa dožívajú pre nás neuveriteľného veku 120 rokov a niektorí z nich sa dočkajú aj požehnaného veku 160 rokov.
Ženy rodia deti až do veku 65 rokov, čo si u nás ťažko dokážeme predstaviť. Pre nás na tehotenstvo príliš vysoký vek, pre nich nič zvláštne. Aj v tomto veku totiž ženy vyzerajú až o 25 rokov mladšie a pýšia sa hebkou pleťou bez vrások. Členovia kmeňa Hunza o sebe hovoria, že sú potomkami Alexandra Veľkého a jeho armády.
Životný štýl kmeňa Hunza môže byť návodom pre moderného človeka. Tento kmeň totiž netrpí na ochorenia ako diabetes, rakovina, obezita, vysoký krvný tlak a mnoho iných civilizačných chorôb, ktoré sa vyskytujú v dnešnej dobe. Ako prvý si kmeň Hunza všimol Dr. Robert McCarrison, ktorý o ich dlhovekosti a kamennom zdraví napísal vo svojej publikácií Studies in Deficiency Disease . Na základe tohto článku sa Dr. Jay M. Hoffman rozhodol osobne navštíviť tento kmeň z oblasti Himalájí aby mohol odhaliť ich tajomstvo dlhovekosti. Vďaka týmto ľuďom bolo možné spísať kľúčové fakty, ktoré možno aj vám pomôžu žiť krajší a dlhší život.
Muži z kmeňa Hunza
Jedia zdravo a málo a denne nachodia až 20 kilometrov
Čím to je, že ľudia z kmeňa Hunza nie sú takmer nikdy chorí a cítia sa stále skvele? Naša civilizácia by si z nich mala vziať príklad. Ide o úplne obyčajných ľudí, ktorí sa však prirodzene stravujú zdravo a veľa sa hýbu bez toho, aby im niekto musel zdôrazňovať, že zdravá strava a dostatok pohybu im predĺžia život. Možno ich považovať za živý dôkaz toho, že zdravý životný štýl má na kvalitu života naozaj zásadný vplyv.
Ich život je jednoduchý a napriek tomu pestrý. Nepoznajú stres a milujú smiech. Každý deň sa kúpajú v ľadovej vode bez ohľadu na obdobie, keď teploty klesajú pod bod mrazu. Na ich tanieroch nenájdete iné potraviny ako tie, ktoré si sami vypestujú. Základom ich stravy je čerstvá zelenina a ovocie, orechy, cereálie, strukoviny a malé množstvo mlieka, vajec, syra a ešte menej mäsa. Mäso celkovo jedia zriedkavo. Doprajú si ho tak dvakrát do roka a jedná sa o chudé kuracie či jahňacie mäso.
Jedia iba 2-krát denne! Vystačia s raňajkami a obedom a slovo desiata je im cudzia. Oveľa viac času venujú pohybu. Nepoznajú autá ani iné dopravné prostriedky, a preto chodia po vlastných nohách. Každý deň prejdú 15 až 20 kilometrov, a vďaka tomu sa udržujú vo vynikajúcej fyzickej kondícii až do vysokého veku.
Elixír mladosti a zdravia: Marhule
Hlavnou časťou ich každodennej stravy tvoria marhule. Pýtate sa, čo je na nich také výnimočné? Marhule obsahujú veľmi dôležitý vitamín B17, ktorému sa prikladajú silné antioxidačné a protirakovinové účinky. A práve obľuba konzumovať marhule je tým, čo ich chráni pred chorobami, pred ktorými sa trasie celá západná civilizácia.
Marhule jedia v surovom stave az ich jadierok si pripravujú chutný olej. Práve jadrá sú najväčším zdrojom vyššie uvedeného vitamínu. Olej požívajú každý deň, ale iba v malom množstve. Vo vyššom množstve môže vitamín B17 spôsobiť otravu, pretože obsahuje toxický kyanid. V určitom ročnom období dokonca nejedia, alebo skôr nepijú, nič iné ako džús vyrobený zo sušených marhúľ. Vďaka tomu majú títo ľudia príjem vítamínu B17 oproti bežnému západnému človeku až o 200x vyšší .
A kedže kmeň netrpí niečím takým ako je rakovina, rozhodol sa vedec Ernst T. Krebs na základe tohto zistenia vytvoriť liek proti rakovine. Liek bol účinný ale prekvapivo ho americké úrady zakázali predávať . No aj napriek tomu je možné ho kúpiť ako bežný doplnok výživy v obchodoch.
Zdravé telo a zdravý duch.
Čoraz viac výskumov dokazuje, že práve myseľ a naladenie ovplyvňuje naše zdravie . A ako skvelý príklad, že psychika vám pridá mnoho šťastných rokov sú opäť naši Hunza. Keď sa opýtali domorodcov, čo považujú za stredný vek, odpovedali číslom 100. A teda je bežné, že ich ženy sú schopné odrodiť ešte vo veku 80 a 90 rokov . Ženy z tohto kmeňa totiž ani vôbec nevyzerajú úmerne svojmu veku.
Zdravá strava – priorita číslo 1
Teraz sa nebude jednať o žiadnu novinku kedže naša veda nám to potvrdila už dávno . A teda, čo okrem marhuľových semiačok jedia naši horskí ľudia? Samozrejme ide o surovú zeleninu ako zemiaky, mrkva, fazuľka, ovocie ako čerešne , broskyne a samozrejme marhule . Z obilnín prevažne pšenica a jačmeň . Bielkoviny získavajú z jogurtov, mlieka a kuracieho mäsa . Pijú iba vodu z miestnych prameňov a jediný alkohol je u nich víno, ktoré sa používa na medicínske účely.
Jedia menej.
Mnoho expertov tvrdí, že by sa malo jesť minimálne 5 krát denne . To však nemusí byť nutne pravda. Hunza jedia 2x denne, vďaka čomu nezaťažujú trávenie a vedia ostať aktívni . Priemerne zje človek z tohto kmeňa 2000 kalórií denne.
Viac tajomstiev dlhovekosti:
Hunza často praktikujú pôst, hlavne v období jari . Je bežné, že nejedia aj niekoľko dní. Mnoho expertov sa zhoduje, že hladovky dopomáhajú k zdravšiemu životu ale odporúčajú začať v miernejšom tempe kedže Hunza ľudia začínajú s hladovkou už vo veľmi mladom veku. Ďalej je samozrejme fyzická aktivita. Sú experti v jóge a niekoľkokrát denne si doprajú krátku meditáciu.
Tak ako, aplikujete zopár rád kmeňa Hunza aj vo svojom životnom štýle ?
Zdroje:
https://www.hlavnydennik.sk/2023/09/13/kmen-hunza-potomkovia-alexandra-velkeho-ktori-nepoznaju-choroby-a-dozivaju-sa-az-150-rokov
https://www.zaujimavysvet.sk/ludia-hunza-sa-vedia-dozit-aj-120-rokov-ake-su-ich-tajomstva/